PGZ odkupuje fabrykę lotniczą w Rzeszowie
Przedstawiciele należącej do Polskiej Grupy Zbrojeniowej WSK „PZL-Kalisz” S.A. oraz Pratt & Whitney Rzeszów S.A. osiągnęli porozumienie, które ma doprowadzić do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładów Napędów Lotniczych w Rzeszowie - poinformowała w poniedziałek PGZ.
27 lutego 2019 roku przedstawiciele WSK „PZL-Kalisz” S.A. oraz Pratt & Whitney Rzeszów S.A. osiągnęli porozumienie w pozostałych kluczowych kwestiach, które mają doprowadzić do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży Zakładów Napędów Lotniczych w Rzeszowie.
Jak podała Grupa, osiągnięte 27 lutego porozumienie „jest rezultatem prowadzonych od wielu miesięcy rozmów„. Przejmowane przez PGZ zakłady zajmują się m.in. produkcją silników i przekładni do śmigłowców Mi-2 i W-3 Sokół oraz samolotów transportowych M28 Bryza.
WSK „PZL-Kalisz” produkuje m.in. podzespoły silników i lotnicze silniki tłokowe, jest też poddostawcą elementów dla przejmowanego zakładu w Rzeszowie.
„Sfinalizowanie transakcji oznaczać będzie odzyskanie przez Skarb Państwa kontroli nad częścią majątku sprywatyzowanych w 2002 roku polskich zakładów lotniczych” - napisała PGZ.
„Nabycie rzeszowskich Zakładów Napędów Lotniczych jest dla nas bardzo istotne ze względów strategicznych i biznesowych. Utrzymujemy zdolności do modernizacji i serwisowania w Polsce statków powietrznych wykorzystywanych przez nasze siły zbrojne” - powiedział cytowany w komunikacie Grupy wiceprezes PGZ Michał Kuczmierowski.
„Zarazem wzmacniamy potencjał domeny lotniczej Polskiej Grupy Zbrojeniowej i tworzymy źródło stałych przychodów w perspektywie nawet 20 lat” - dodał.
Prezes WSK „PZL-Kalisz” S.A. - bezpośredniego nabywcy zakładów w Rzeszowie - Bogdan Karczmarz podkreślił, że transakcja pozwoli spółce eksportować usługi serwisowe i rozszerzyć kompetencje zakładów w Kaliszu.
„Zakład Napędów Lotniczych w Rzeszowie to istotny partner biznesowy dla polskich sił zbrojnych, a ich sprzedaż przez PW Rzeszów związana jest z wdrażaniem strategii koncentracji naszej Spółki na produktach o zasięgu światowym - powiedział prezes Pratt & Whitney Rzeszów S.A.Marek Darecki.
Do grupy lotniczej PGZ należą WSK „PZL-Kalisz”, Wojskowe Zakłady Lotnicze WZL-1 w Łodzi, WZL-2 w Bydgoszczy i WZL-4 w Warszawie.
Polska Grupa Zbrojeniowa skupia 63 spółki oraz posiada udziały w 40 innych w branżach obronnej, stoczniowej i nowych technologii, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł.
PAP, sek