Dron w służbie bezpieczeństwa Orlenu
Orlen wykorzystuje drona do monitoringu bezpieczeństwa Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Urządzenie pomaga patrolować tereny rafinerii i petrochemii w sposób w pełni zautomatyzowany oraz autonomiczny. Wdrożenie tego rozwiązania zostało zrealizowane w ramach programu akceleracyjnego Space3ac Scale Up II.
Technologia użyta przez PKN Orlen odpowiada na realizację w pełni zautomatyzowanych misji monitoringowych i patrolowych obszaru Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Celem wdrożenia takiego rozwiązania jest wyeliminowanie do minimum czynnika ludzkiego oraz zapewnienie wysokiej szybkości reakcji w sytuacjach wykrycia zagrożenia bezpieczeństwa infrastruktury. System testowany obecnie przez koncern składa się ze stacji dokującej, drona i aplikacji monitorującej przebieg misji. Stacja dokująca umożliwia autonomiczny start i lądowanie, ładowanie baterii oraz stanowi dla niego schronienie w czasie oczekiwania na realizację kolejnej misji. Urządzenie wyposażone jest w sześć silników, potrafi rozwinąć prędkość maksymalna do 60 km/h.
Inteligentne systemy, wykonujące jednocześnie pracę automatycznie, cyklicznie i z coraz większą dokładnością, stanowią alternatywę dla tradycyjnych metod przeprowadzania inspekcji infrastruktury i elementem rozbudowy funkcjonalności systemu bezpieczeństwa w Koncernie – powiedziała Patrycja Panasiuk Dyrektor Biura Innowacji, PKN Orlen.
Realizacja misji patrolowych odbywa się w sposób zautomatyzowany, operator lotu ma podgląd na przebieg misji i obraz z kamer za pomocą panelu użytkownika. Nie bierze on bezpośrednio udziału w procedurze lotu patrolowego, startu i lądowania. Jego rolą w procesie jest jedynie zdalny nadzór nad operacją w celu zapewnienia bezpieczeństwa. Może on jednak podjąć działania w przypadku niepowodzenia misji i innych problemów. Całością realizacji misji steruje aplikacja internetowa pozwalająca na planowanie trasy, podglądu stanu urządzeń oraz przeglądanie materiałów zarejestrowanych przez drona w trakcie oblotu.
– Chcemy korzystać z najnowszych systemów zabezpieczeń dlatego testujemy obecnie drona do weryfikacji zgłoszeń o próbie wejścia na teren Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Umożliwi także uzyskanie i przesłanie obrazu z miejsca zdarzenia oraz powoli zweryfikować czy rzeczywiście doszło do naruszenia bezpieczeństwa – mówi Jacek Kotulski z Biura Kontroli i Bezpieczeństwa PKN Orlen.
Jeżeli teksty wypadną pozytywnie koncern nie wyklucza w przyszłości wykorzystania drona także do patrolowania blisko 250 km rurociągu produktowego, zwłaszcza że jego trasa przebiega przez tereny trudno dostępne dla patroli osobowych czy też pojazdami.
Technologia testowana jest w ramach programu akceleracyjnego Spcae3ac Scale Up II, którego celem jest zbudowanie relacji biznesowych pomiędzy średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, a innowacyjnymi startupami. Prace nad uruchomieniem tej technologii rozpoczęły się w maju br., a ostateczna decyzja o wykorzystaniu drona zostanie podjęta przez PKN ORLEN na początku przyszłego roku.
ak, Orlen