AKTUALIZACJA
Kwieciński: dywersyfikacja, synergie, zielona energia
Wzrost wartości, kontynuacja strategii dywersyfikacji, rozwój obszarów „zielonej” energii, oraz ciepłownictwa, a także synergie z dużymi firmami, jak Orlen czy Lotos - to według nowego prezesa PGNiG Jerzego Kwiecińskiego główne zadania spółki.
PGNiG będzie kontynuować strategię dywersyfikacji dostaw gazu do Polski - zapowiedział w piątek na konferencji prasowej nowy prezes spółki Jerzy Kwieciński. Bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacja dostaw gazu pozostają priorytetem - oświadczył, dodając, że środki prowadzące do tych celów są niezmienne. „Pełne uniezależnienie od rosyjskiego gazu po 2022 r. oraz rozwój własnego wydobycia w kraju i za granicą” - wskazał.
Jak mówił, celem nowego zarządu PGNiG będzie także wzrost wartości spółki m.in. poprzez współpracę z podmiotami spoza Grupy Kapitałowej. „Chcemy być traktowani nie tylko jako firma, ale pracować dla polskiej gospodarki i jak najlepiej współpracować z rządem” - powiedział Kwieciński.
Jego zdaniem synergie z innymi dużymi firmami na rynku, jak PKN Orlen, Lotos pozwolą na umocnienie pozycji PGNiG na rynku międzynarodowym. Chodzi o zwiększenie wartości spółki, żeby faktycznie była czempionem już w wymiarze światowym - mówił Kwieciński. „To będzie nasze naczelne zadanie - budowa wartości” - dodał prezes.
Zapowiedział również, że do końca 2020 r. spółka zaktualizuje strategię, wskazując w niej kierunki, w których chce się rozwijać.
Według Kwiecińskiego, aby stać się mniej podatną na rynkowe szoki zewnętrzne, spółka powinna zmierzać do modelu „multienergetycznego”, tak jak globalne koncerny. W jego opinii wielkość PGNiG zobowiązuje do patrzenia w szerszej perspektywie, a nie przez pryzmat krajowy. „Absolutnie nie wykluczam przejść” - stwierdził, dodając, że obecnie jest czas na ekspansję polskich firm, na początek w skali regionu.
Kwieciński oświadczył, że PGNiG planuje w ramach dywersyfikacji działalności, wzmocnić obszary ciepłownictwa i biogazu. W ciepłownictwie „chcemy być integratorem tego rynku w skali kraju” - stwierdził, podkreślił, że „chcemy, by rynek gazowy rósł w Polsce, żeby w większym stopniu polska energetyka była oparta na gazie”.
Jak dodał, „widzimy przyszłość w rozwoju energetyki rozproszonej, opartej na biogazie”. „To źródła i budowa lokalnych sieci dystrybucji, dla których chcemy być operatorami” - stwierdził.
Prezes ocenił, że z krajowego biogazu może pochodzić ekwiwalent krajowego wydobycia gazu ziemnego - rzędu 4 mld m sześc. rocznie.
PGNiG zamierza też pracować nad technologiami wodorowymi, które - jak mówił Kwieciński - wskazywane są jako zamiennik gazu ziemnego w przyszłości. Spółka chce też działać w obszarze źródeł odnawialnych, współgrających z biznesem gazowym. To fotowoltaika, ale nie wykluczamy zainteresowania energetyką wiatrową - podkreślił prezes.
Zdaniem Kwiecińskiego ciepłownictwo „powinno być silnie zintegrowane z rynkiem gazowym”, ponieważ - jak ocenił - cena ciepła, wytwarzanego przy użyciu węgla będzie rosła, a tego z gazu - malała. Jak zaznaczył, PGNiG chce współpracować z wytwórcami ciepła.
Będziemy rozmawiać z właścicielami, także z samorządami. Nie będzie jednego rozwiązania i modelu współpracy - zaznaczył.
Czytaj też: PGNiG z nowymi koncesjami na Szelfie Norweskim
Mat. Pras./KG/(PAP)