Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Urząd Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia korekty taryfy PGNiG – gaz nie podrożeje

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 13 września 2012, 15:54

    Aktualizacja: 13 września 2012, 15:56

  • 0
  • Powiększ tekst

Urząd Regulacji Energetyki odmówił zatwierdzenia korekty taryfy PGNiG -poinformował PAP prezes URE Marek Woszczyk. Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa analizuje możliwość odwołania się od decyzji prezesa URE.

- Odmówiłem zatwierdzenia wniosku o korektę taryfy na ten rok dla PGNiG. Duża część uzasadnienia decyzji jest niejawna ze względu na spółkę - powiedział PAP Woszczyk. - Spółka ma prawne możliwości złożenia nowego wniosku taryfowego, jak i odwołania się od mojej obecnej decyzji. Biorąc pod uwagę uzasadnienie decyzji spodziewałbym się, że ewentualny nowy wniosek musiałby zawierać niższe oczekiwania wzrostu cen. W przypadku wniosku PGNiG o korektę taryfy, zgodnie z prawem mogłem go albo zaakceptować, albo odrzucić. Nie znalazłem powodu dla wzrostu cen o jaki wnioskowała spółka, także po stronie kosztów uzasadnionych, ponoszonych przez przedsiębiorstwo.

W czwartkowym komunikacie spółka poinformowała, że zarząd PGNiG analizuje możliwość odwołania się od decyzji prezesa URE.

„Decyzję o nieprzyznaniu wnioskowanej taryfy poprzedziły trzy zapytania Prezesa URE kierowane do Spółki, które spowodowały, że proces taryfowy trwał ponad 90 dni. W ocenie Zarządu PGNiG wydłużenie procesu oraz odmowna decyzja będą miały negatywny wpływ na wyniki finansowe Spółki. Brak pokrycia kosztów pozyskania gazu w obecnie obowiązującej taryfie przełożył się w drugim kwartale 2012 roku na 658 mln zł straty w segmencie Obrót i Magazynowanie, a narastająco w pierwszym półroczu 2012 r. strata ta przekroczyła 1,4 mld zł" - napisano w komunikacie PGNiG.

„Ze względu na konieczność odzwierciedlenia wartości zapasów w cenach, które mogą być zrealizowane z tytułu sprzedaży zmagazynowanego gazu, straty na obrocie gazem pogłębią dodatkowe koszty wynikające ze zwiększenia odpisu aktualizującego zapas gazu, który na 30 czerwca 2012 wyniósł 66 mln zł" - napisano w komunikacie.

URE w połowie marca tego roku zatwierdził już jedną nową taryfę gazową dla PGNiG. Nowy cennik, zakładający wzrost cen dla odbiorców przemysłowych na poziomie ok. 15 proc., a dla domowych od 7 do 10 proc., został wprowadzony od 31 marca. Postępowanie rozpoczęło się w końcu października ubiegłego roku.

 

(PAP), bg/ gsu/ seb/ gor/ luo/ pad/

Powiązane tematy

Komentarze