Emiraty Arabskie czekają na polskie mięso
Służby weterynaryjne Zjednoczonych Emiratów zatwierdziły wzór świadectwa zdrowia dla mięsa i wyrobów mięsnych które mogą być wwożone do tego kraju. Oznacza to, że polskie mięso może być eksportowane do ZEA
Ministerstwo wyjaśniło, że nowy wzór świadectwa obejmuje mięso drobiowe, wołowe, baranie i kozie.
Dla polskich producentów mięsa drobiowego, wołowego, baraniego i koziego oznacza to możliwość eksportu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) - podkreśliło ministerstwo.
Resort dodał, że dokument wraz z wymogami weterynaryjnymi dotyczącymi przesyłek dostępny jest na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii pod adresem: www.wetgiw.gov.pl/handel-eksport-import/zjednoczone-emiraty-arabskie oraz u Powiatowych Lekarzy Weterynarii.
Jednocześnie Główny Lekarz Weterynarii informuje, że przestał obowiązywać dotychczasowy wzór świadectwa zdrowia dla świeżego mięsa drobiowego i jego produktów wywożonych do ZEA - wyjaśniono.
Pod koniec kwietnia Jan Krzysztof Ardanowski rozmawiał z ministrem stanu ds. bezpieczeństwa żywnościowego ZEA Mariam bint Muhammed Saeed Hareb Almheiri nt. eksportu polskiej żywności do Emiratów.
Zjednoczone Emiraty Arabskie w dużej mierze uzależnione są od importu produktów rolno-spożywczych. Są też jednym z priorytetowych krajów w promocji polskiej żywności. W 2019 r. łączna wartość polskiego eksportu towarów rolno-spożywczych do ZEA wyniosła blisko 71,2 mln euro i wzrosła o około 24 proc. w stosunku do 2018 r.
Głównymi towarami eksportowanymi do ZEA w ubiegłym roku były: przetwory spożywcze z mąki, wyroby piekarnicze, wyroby cukiernicze, czekolada i przetwory spożywcze zawierające kakao. Istotną pozycją eksportową były również jabłka.
PAP/ mk
CZYTAJ TAKŻE: Polski drób może pojechać do Kuwejtu