Zmiany w OFE mogą być niezgodne z konstytucją
Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych tuż po ogłoszeniu przez rząd planowanych zmian zwróciła uwagę, że zaproponowane przekazanie obligacji z OFE do ZUS oraz ich umorzenie budzi poważne wątpliwości prawne i narusza konstytucję.
W ocenie Izby jest to przewłaszczenie środków będących własnością OFE na rzecz instytucji publicznej bez odszkodowania. Zdaniem IGTE proponowane zmiany naruszają art. 21 i 64 konstytucji, które mówią o ochronie własności.
Wiceminister finansów poinformowała również, że dziś odbędzie się konferencja uzgodnieniowa po zakończeniu konsultacji wewnętrznych projektu zmian w OFE, w przyszłym tygodniu projekt powinien trafić na Komitet Stały Rady Ministrów, a następnie na posiedzenie rządu i do Sejmu. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że na konferencję uzgodnieniową zostali zaproszeni m.in. przedstawiciele Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz resortu transportu, które zgłosiły swoje uwagi do projektu. „W przyszłym tygodniu projekt zostanie skierowany na Komitet Rady Ministrów. Stanowisko wobec nieuzgodnionych kwestii zostanie przedstawione w tabeli rozbieżności” - wyjaśniło MPiPS.
UKNF wskazało w swojej opinii m.in., że niezamierzoną konsekwencją zmiany polityki inwestycyjnej OFE może stać się likwidacja całego rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Natomiast ministerstwo transportu ostrzegło, że wprowadzenie zakazu inwestowania przez OFE w obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa może spowodować, że zabraknie finansowania inwestycji drogowych planowanych do uruchomienia w perspektywie finansowej UE 2014-2020.
Wcześniej przedstawiciele rządu informowali, że projekt ustawy o zmianach w systemie emerytalnym powinien w połowie listopada zostać przyjęty przez rząd.
PAP/aż