Specustawa funduszowa ma obowiązywać do końca 2023 r.
Rząd chce przedłużyć obowiązywanie rozwiązań wprowadzonych tzw. tarczą funduszową do 31 grudnia 2023 roku.
Przyjęcie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. przez Radę Ministrów planowane jest na IV kw. 2020 r.
CZYTAJ TEŻ: Unijna puszka Pandory
Projektowana zmiana ma przedłużyć szczególne rozwiązania, mające na celu niwelowanie negatywnego wpływu pandemii COVID-19 na wdrażanie, realizację i rozliczenie programów operacyjnych do 31 grudnia 2023 r. Proponowane zmiany mają uwzględniać doświadczenia związane z kilkumiesięczną realizacją przepisów, przyjętych przez Sejm w kwietniu br.
Chodzi m.in. o uelastycznienie terminów naborów wniosków projektów realizowanych przy wsparciu środków unijnych, wprowadzanie nadzwyczajnego trybu wyboru projektów czy zmiany harmonogramu.
Jak czytamy w uzasadnieniu „w związku z przedłużaniem się stanu pandemii wywołanej wirusem SARS CoV-2, istnieje konieczność przedłużenia szczególnych i nadzwyczajnych rozwiązań, umożliwiających podejmowanie działań niwelujących negatywny wpływ pandemii na wdrażanie i realizację programów operacyjnych. Niezbędne jest więc podjęcie działań legislacyjnych, których celem będzie zapewnienie płynności realizacji i rozliczeń projektów dofinansowanych w ramach programów operacyjnych, w warunkach kryzysu wywołanego pandemią SARS-CoV-2.
CZYTAJ TEŻ: 71 mln euro na polskie badania!
Projekt ma objąć swoim zakresem także programy realizowane w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa, gdyż jest to program podobny do programów i instrumentów objętych już zakresem stosowania tej ustawy.
Przepisy wprowadzone ustawą przyjętą przez Sejm w kwietniu br. zakładają większą elastyczność dla beneficjentów programów unijnych oraz możliwość przesunięcia środków unijnych na zwalczanie skutków epidemii koronawirusa.
Wprowadzono większą elastyczność terminów naborów wniosków projektów, realizowanych przy wsparciu środków unijnych, możliwość nadzwyczajnego trybu wyboru projektów, czy udzielanie ulg w spłacie należności. Dopuszczalna jest zmiana harmonogramu realizacji projektów, a także zmiana umów o dofinansowanie oraz terminu realizacji i rozliczania projektów.
CZYTAJ TEŻ: COVID-19. Te szczepienia chronią czy szkodzą? Ciekawe badanie z dużym ALE!
Komisje oceniające projekty, komitety monitorujące, a nawet instytucje kontrolne i audytorzy mają możliwość pracy zdalnej. Natomiast terminy w postępowaniach administracyjnych mogą ulec przedłużeniu, zawieszeniu, może też dojść do wstrzymania wykonania decyzji.
Obecnie obowiązujące przepisy wygasają z dniem 31 grudnia 2020 r.
ISBnews/RO