Informacje

Akcja Katolicka dla człowieka i gospodarki

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 2 grudnia 2013, 10:23

  • 4
  • Powiększ tekst

Akcja Katolicka rzadko przywoływana jest w mainstreamowych mediach, mimo że ta potężna organizacja licząca w okresie II Rzeczpospolitej 750,0 tys. członków, wznowiła swoją działalność w Polsce po 1993r.

Akcja Katolicka, jak wiemy, jest strukturą religijną świeckich pełniącą misję apostolską w społeczeństwie w ścisłym związku z hierarchią Kościoła.

W minioną sobotę 30.11.2013r. w Sejmie RP odbyła się Konferencja Akcji Katolickiej oraz Parlamentarnego Zespołu Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich na temat „W trosce o człowieka i dobro wspólne”.

Pod takim tytułem ogłoszony został dokument społeczny Konferencji Episkopatu Polski w marcu 2012r. i omówieniu realizacji tegoż dokumentu poświęcona była debata sejmowa Akcji Katolickiej.

Główny referat wygłosił Ks. Abp Józef Kupny Metropolita Wrocławski – „Dokument społeczny Episkopatu, nadzieje i rozczarowania” współautor dokumentu KEP

Stwierdził, że niestety, informacja o tym dokumencie nie przebiła się do szerokiej świadomości społecznej, mimo pozytywnego przyjęcia przez prasę.

Dokument określa stanowisko Kościoła w kwestii roli człowieka w aspekcie gospodarki.

W centrum tych rozważań najważniejszą wartością jest godność człowieka, co implikuje szczególne traktowanie osoby ludzkiej we wszystkich obszarach życia społecznego.

Gość honorowy konferencji, nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore podkreślił konieczność edukacji finansowej i ekonomicznej społeczeństwa.

Ks. prof. dr hab. Stanisław Fel, Dziekan Wydziału Nauk Społecznych KUL wskazywał w swoim wystąpieniu „Człowiek przedmiotem i celem gospodarki”, że w centrum życia i stosunków społecznych jest człowiek i jego godność. Człowiek nie może być traktowany przedmiotowo, jako siła robocza i środek produkcji.

Wg nauki Kościoła, ani wolny rynek, ani państwowa własność środków produkcji nie jest właściwym systemem realizacji tego celu gospodarki.

Do tak postawionego celu najbliżej było nurtowi ordoliberalnemu w gospodarce niemieckiej Ludwiga Erharda.

Konferencja w wystąpieniu dr hab. Roberta Szweda, kierownika Katedry Kultury Medialnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, odniosła się także do funkcji mediów w demokracji. Przypomniano do czego służą media w demokratycznym społeczeństwie.

Dr Sławomir Sowiński z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie w swoim referacie poruszył temat „Po co moralność w polityce? Ile moralności w polityce”.

Więcej informacji na stronie: http://www.ak.org.pl/ak.php?id=964

 

 

Powiązane tematy

Komentarze