Informacje

fot. Sejm.gov.pl
fot. Sejm.gov.pl

Sejm uchwalił zmiany w systemie emerytalnym

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 6 grudnia 2013, 12:38

  • Powiększ tekst

W Sejmie upadł wniosek o odrzucenie rządowego projektu ustawy zmian w systemie emerytalnym. Za wnioskiem głosowało 185 parlamentarzystów, 233 było przeciw, 27 wstrzymało się od głosu.

Wcześniej prezes PiS Jarosław Kaczyński domagał się zwołania Konwentu Seniorów. Wnioskował o odłożenie głosowania nad projektem dot. zmian w ustawie o OFE. Uzasadniając wniosek stwierdził, że OFE to było największe oszustwo jakiego się dopuszczono w Polsce, w ciągu ostatniego ćwierćwiecza – większe niż prywatyzacja pięciuset przedsiębiorstw. Jak tłumaczył, po pierwsze wiele milionów Polaków zostało oszukanych tym, że dzięki OFE będą mieli wyższe emerytury, po drugie opinia publiczna nie została poinformowana o strukturze prawnej sytuacji – jedna strona ma prawa, druga zobowiązania. Wreszcie po trzecie, jak mówił prezes PiS, powstała sytuacja, w której możliwe są roszczenia odszkodowawcze ze strony OFE. Ponadto powstał mechanizm, który prowadzi do nieustannego zadłużania państwa.

Poseł Beata Kempa, wiceprezes Solidarnej Polski zwróciła uwagę, na ewentualne konsekwencje prawne, ale także finansowe jakie niesie za sobą przyjęcie tej ustawy. "Sprawa jest niezwykle poważna, by nie powiedzieć fundamentalna. Jeżeli do posłów Rzeczypospolitej Polskiej dochodzą głosy, że może być złożony wniosek do sądu o zabezpieczenie 150 miliardów na poczet przeszłych procesów, to znaczy, że Pan może tych pieniędzy do budżetu nie dostać. Są jeszcze zarzuty proceduralne, które mogą spowodować, że ta ustawa stanie się kompletnie niekonstytucyjna. Mało tego, mogą być również wnioski do prokuratury o podejrzenie popełnienia przestępstwa przewodniczącego komisji, w przedmiocie przekroczenia uprawnień" - powiedziała poseł Beata Kempa.

Rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym przewiduje m.in., że przyszli emeryci będą mogli decydować, czy nadal chcą przekazywać część składki do OFE, czy też całość do ZUS. Z OFE do ZUS mają zostać przeniesione obligacje Skarbu Państwa. W te papiery, jak i w inne instrumenty dłużne gwarantowane przez Skarb Państwa, OFE nie będą mogły już inwestować.

RIRM/ as/

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.