Kim Dzong Un zwolnił ministra za brak "innowacji"
Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zdymisjonował w piątek Kim Tu Ila, zatrudnionego w styczniu głównego urzędnika odpowiedzialnego za gospodarkę - podała agencja KCNA. Powodem miał być brak innowacyjnego myślenia w opracowaniu nowego planu pięcioletniego
Wieść o zwolnieniu dyrektora departamentu spraw gospodarczych w Komitecie Centralnym Partii Pracy Korei nadeszła po tym, jak władca reżimu w ostrych słowach skrytykował nowy plan gospodarczy na najbliższe pięć lat. Następcą Kima zostanie były wicepremier O Su Yong.
Jak pisze agencja KCNA podczas zakończonego w czwartek czterodniowego posiedzenia plenarnego Komitetu Centralnego rządzącej Partii Pracy Kim oskarżył swój gabinet o opracowywanie planów, które nie posunęły znacząco gospodarki i które „zawiodły ogromnie w prawie każdym sektorze”. „Plany nie odzwierciedlały dokładnie ideologii i wytycznych partii oraz brakowało im innowacyjnych spostrzeżeń i inteligentnych strategii” - powiedział Kim.
Ponieważ rząd niemal mechanicznie zestawiał liczby podawane przez ministerstwa, plany dla niektórych sektorów były nierealistycznie wyostrzone, a inne obniżyły cele, które i tak były łatwo osiągalne i muszą być wykonane - mówił przywódca reżimu. Jako przykład nierealistycznie wysokich celów podał rolnictwo.
Kim wezwał jednocześnie do dodatkowego zwiększenia samowystarczalności krajowej gospodarki ze względu na zapaść handlu z Chinami. Wymiana z ChRL, która stanowiła około 90 proc. północnokoreańskiego handlu, spadła w zeszłym roku o ponad 80 proc. z powodu blokady kraju w związku z pandemią koronawirusa.
To nie pierwsze w ostatnim czasie cierpkie słowa Kima pod adresem gospodarki jego kraju. Na początku stycznia przywódca komunistycznego reżimu przyznał, że nie osiągnięto celów pięcioletniego planu rozwoju gospodarczego, ale zapowiedział dalsze zbrojenia.
Wciąż istnieją różne wewnętrzne i zewnętrzne wyzwania, które hamują i przeszkadzają w wysiłkach oraz postępie w kierunku ciągłych zwycięstw w budowie socjalizmu – mówił.
Dwa dni temu Kim powołał specjalny komitet ds. wyzwań gospodarczych. „Partia będzie wspierała odważną renowację i pracę gospodarczą do samego końca” – powiedział Kim oceniając, że sukces planu gospodarczego na ten rok zależy od „zdolności i roli państwowych organów kierowniczych”.
Południowokoreańska agencja Yonhap oceniała, że utworzenie specjalnego komitetu gospodarczego jest posunięciem nietypowym dla Pjongjangu i sygnałem, że reżim stara się unowocześnić przestarzałą gospodarkę, by osiągnąć cele wytyczone na krajowym zjeździe partii w styczniu.
Czytaj też: Kim Dzong Un przyznaje - jego plan gospodarczy poniósł porażkę
PAP/KG