Łon: Stabilizowanie stóp procentowych najlepszym rozwiązaniem
Ujemne stopy procentowe, powrót gospodarki na ścieżkę szybkiego rozwoju, ryzyko deflacji należą do zagadnień o których wypowiedział się Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej, zaliczany do monetarnych „gołębi”, a więc zwolenników łagodnej polityki pieniężnej na portalu Bankier.pl. Eryk Łon często komentuje w mediach tak decyzje RPP i banku centralnego, jak i ogólne i specjalistyczne zagadnienia z rynku polityki pieniężnej
Zdaniem Eryka Łona, najbardziej właściwą polityką RPP powinno być stabilizowanie stóp procentowych na obecnym poziomie.
Czytaj też: Łagodna polityka pieniężna NBP sprzyja wysokiej odporności polskiej gospodarki na zjawiska kryzysowe
Czytaj też: Dzięki wykorzystaniu instrumentów polskiej polityki pieniężnej pokonamy zjawiska kryzysowe
W świetle przewidywanych uwarunkowań makroekonomicznych najbardziej właściwe wydaje się być stabilizowanie poziomu stóp procentowych na obecnym poziomie. Dotychczasowe obniżki stóp procentowych dokonane w 2020 roku powinny wystarczyć do tego, aby doprowadzić do powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Jednak gdyby doszło do silnego spadku wskaźników nastrojów uczestników życia gospodarczego, możliwe byłoby pojawienie się potrzeby dokonania redukcji stóp procentowych – powiedział Eryk Łon.
Według ekonomisty obniżka stóp procentowych poniżej zera jest w najbliższym czasie mało prawdopodobna, chociaż takiego scenariusza nie można wykluczyć całkowicie. Doprowadzenie do ujemnych stóp procentowych możliwe by było w sytuacji skumulowania się bardzo niekorzystnych czynników makroekonomicznych, przede wszystkim takich jak pojawienie się ryzyka deflacji czy też ryzyka wymiernego pogorszenia sytuacji na rynku pracy - czytamy na stronie Bankier.pl.
Eryk Łon skomentował również dane Eurostatu na temat polskiej inflacji - najwyższej obecnie w Unii Europejskiej.
Od kwietnia 2020 roku inflacja konsumpcyjna znajduje się znów w obszarze dopuszczalnego pasma odchyleń od celu inflacyjnego i z najnowszej projekcji inflacji i PKB wynika, że z taką sytuacją mieć będziemy do czynienia także we wszystkim kwartałach tego i we wszystkich kwartałach przyszłego roku. Myślę, że polscy obywatele mogą być przekonani, że Rada Polityki Pieniężnej prowadzi politykę pieniężną w taki sposób, aby inflacja konsumpcyjna w naszym kraju kształtowała się na umiarkowanym poziomie - powiedział.
bankier.pl/mt