Górnicy chcą ustawowych gwarancji zatrudnienia
Kolejne spotkanie przedstawicieli rządu i górniczych związków zawodowych to krok, który przybliża nas do podpisania umowy społecznej, uważa wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń. Jego zdaniem ustawowe gwarancje zatrudnienia, których domagają się górnicy, są niekonstytucyjne.
Chodzi nam o bezpieczeństwo pracy górników do emerytury, a w sytuacji, w której nie będzie to możliwe, przewidujemy szczodre osłony socjalne pozwalające na wcześniejsze świadczenia emerytalne albo odejście od górnictwa - powiedział Artur Soboń przed rozpoczęciem rozmów z przedstawicielami górniczych związków zawodowych.
Przedstawiciele związków domagają się ustawowych gwarancji zatrudnienia co - w ocenie wiceministra - jest niezgodne z konstytucją.
Moim zdaniem, ustawowe zagwarantowanie zatrudnienia dla górników jest niezgodne z konstytucją - powiedział Artur Soboń.
Szef śląsko-dąbrowskiej Solidarności Dominik Kolorz powiedział, że „najwięcej rozbieżności dotyczy systemu subsydiowania węgla dla energetyki i unijnych przepisów, na podstawie których umowa społeczna ma być notyfikowana w Komisji Europejskiej.”
Szef Solidarności w PGG Bogusław Hutek spodziewa się, iż subsydiowanie węgla dla energetyki możliwe będzie najwcześniej w IV kwartale tego roku.
ISBnews/RO
CZYTAJ TEŻ: Atak na piwo! Kto „rozpija społeczeństwo”?