Satelity ICEYE dostarczyły pierwsze zobrazowania radarowe
ICEYE pozyskuje obecnie dane SAR z najbardziej zaawansowanej na świecie komercyjnej konstelacji satelitów radarowych przeznaczonych do obserwacji Ziemi. Dane z najnowszej generacji urządzeń już wkrótce trafią do klientów firmy
ICEYE konsekwentnie realizuje swój plan budowy konstelacji satelitów obrazowania radarowego, umożliwiających ciągłą obserwację powierzchni naszej planety niezależnie od pory dnia i warunków atmosferycznych. Pod koniec stycznia, w ramach misji Transporter-1, należąca do SpaceX rakieta Falcon 9 wyniosła na orbitę trzy kolejne satelity zaprojektowane i zbudowane przez ICEYE.
Firma opublikowała właśnie pierwszy zestaw zdjęć z nowych satelitów, które pomyślnie zakończyły wstępne operacje i obecnie przechodzą proces kalibracji. Cały proces wystrzelenia oraz wstępnych testów urządzeń w przestrzeni kosmicznej nadzorowany był z mieszczącego się w Warszawie Centrum Operacji Satelitarnych ICEYE, z którego zarządzana jest cała flota satelitów wchodzących w skład konstelacji. Po zakończeniu tej krytycznej dla każdej misji fazy, urządzenia staną się komercyjnie dostępne dla klientów, którzy będą mogli zamawiać obrazy dostosowane do własnych potrzeb.
- Posiadając największą na świecie flotę satelitów SAR, zoptymalizowaną pod kątem konkretnych zadań, ICEYE ma unikalną pozycję do dostarczania najlepszych w swojej klasie wyników w zakresie ciągłego monitoringu - powiedział Rafał Modrzewski, CEO i współzałożyciel ICEYE. - Oglądanie pierwszych obrazów z nowych urządzeń kosmicznych to zawsze ekscytujący moment. Każda „klatka” symbolizuje przecież ogromny wysiłek naszego zespołu.
W ciągu trzech lat od wystrzelenia swojego pierwszego prototypowego satelity ICEYE stał się operatorem największej na świecie komercyjnej konstelacji satelitów SAR, z każdą kolejną misją zwiększając swoje zdolności do szybkiego i niezawodnego dostarczania danych z obserwacji Ziemi.
Nowe zdolności obserwacyjne posłużą między innymi do rozwijania kolejnych produktów informacyjnych opartych o pozyskiwane tą drogą dane. Wkrótce po publikacji zdjęć wykonanych przez najnowsze satelity, ICEYE ogłosił nawiązanie strategicznej współpracy ze Swiss Re, globalnym gigantem w dziedzinie ubezpieczeń i reasekuracji ze Szwajcarii. Partnerstwo przyczyni się do rozwoju usług Swiss Re w zakresie katastrof naturalnych, umożliwiając tworzenie systemów wczesnego ostrzegania i monitorowanie powodzi w czasie zbliżonym do rzeczywistego, opartych o monitorowanie za pomocą radarowego obrazowania satelitarnego. Unikalna konstelacja satelitów radarowych ICEYE zapewni Swiss Re globalny zasięg w celu śledzenia i szybszego reagowania na powodzie na całym świecie, co pomoże w zarządzaniu ryzykiem związanym z występowaniem tego typu zdarzeń i przyspieszy wypłaty odszkodowań na całym świecie. Klienci Swiss Re odniosą korzyści z rozszerzonych analiz i rozwiązań dostosowanych do ich potrzeb.
Obie firmy planują rozszerzyć projekt na monitoring i analizę innych gwałtownych zdarzeń, takich jak pożary, szkody spowodowane przez wiatr i trzęsienia ziemi. Niektóre z tych zdjęć zostały wykonane już 15 lutego, mniej niż miesiąc po starcie.
Czytaj też: Polsko-fińska firma kosmiczna z olbrzymim dofinansowaniem
Mat.Pras./KG