
Hotele z nieco lepszymi wynikami, ale dalej poniżej rentowności
Otwarcie hoteli od 12 lutego poprawiło nieco ich wskaźniki operacyjne, ale nadal są one zdecydowanie za niskie, aby mogły uzyskać minimalną rentowność – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego
Jak poinformowała w środę Izba, o ile w styczniu zamknięta była połowa ankietowanych hoteli, to w lutym było to 11 proc. W grupie otwartych, 65 proc. obiektów odnotowało średnią frekwencję poniżej 20 proc. Frekwencja była poniżej 10 proc. w ponad jednej trzeciej z tej grupy, a 8 proc. obiektów miało obłożenie poniżej 2 proc.
IGHP wskazuje, że również wskaźnik średniej ceny utrzymał się na niskim poziomie. 62 proc. hoteli odnotowało niższe ceny niż w roku ubiegłym, przy czym dla 17 proc. spadki były większe niż o 10 proc., a dla 19 proc. większe niż o 20 proc. 18 proc. hoteli utrzymało średnie ceny na ubiegłorocznym poziomie.
Wskaźniki poprawiły się w relacji do stycznia w efekcie otwarcia branży w połowie lutego, ale nadal są zdecydowanie za niskie, aby hotele mogły uzyskać choć minimalną rentowność swojej działalności - ocenia Izba.
Ankieta została przeprowadzona już po ponownym zamknięciu województwa warmińsko-mazurskiego i po zapowiedziach dotyczących regionu pomorskiego, ale jeszcze bez wiedzy dotyczącej dwóch kolejnych województw - mazowieckiego i lubuskiego.
87 proc. hoteli nie przewiduje osiągnięcia zysku z działalności operacyjnej wcześniej niż na koniec 2022 r. 99 proc. prognozuje powrót do poziomu przychodów z lat 2018-19 nie wcześniej niż w roku 2022, a za najbardziej prawdopodobny wskazany został rok 2023. Spośród wszystkich ankietowanych, 29 proc. hoteli nie wnioskowało o pomoc z tzw. Tarczy Branżowej 6.0, 61 proc. wnioskowało i ją otrzymało we wnioskowanej lub mniejszej wysokości, a 10 proc. wniosków zostało odrzuconych.
Jako główne powody odrzucenia hotele wskazały: przekroczenie limitu de minimis i niewłaściwy kod PKD. IGHP przypomina, że już ponad 2 miesiące temu Komisja Europejska podwyższyła limity pomocy z 0,8 do 1,8 mln euro, jednak rząd do tej pory nie wdrożył tej zmiany w Polsce.
W ankiecie online przeprowadzonej od 8 do 12 marca wzięło udział 221 hoteli zlokalizowanych we wszystkich województwach.
Czytaj też: Nowe obostrzenia! Szef MZ: Dynamika zachorowań przyśpiesza
PAP/KG