Ekspert: W kwietniu produkcja przemysłowa wystrzeli o ponad 40 proc.
Produkcja wzrośnie w kwietniu o ponad 40 proc. - prognozuje w komentarzu do danych GUS Michał Gniazdowski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem przemysł pozostanie kołem zamachowym gospodarki m.in. dzięki rekordowemu popytowi ze strony zachodnioeuropejskich firm.
Jak podał w środę Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 18,9 proc. rdr. wobec wzrostu o 2,7 proc. w lutym.
Analityk z zespołu makroekonomii PIE zwrócił uwagę, że dynamika produkcji przemysłowej zwiększyła się w marcu zdecydowanie powyżej mediany rynkowych prognoz (12,6 proc.). Gniazdowski wyjaśnił, że dwucyfrowy wzrost wynika głównie z niskiej bazy porównawczej z marca 2020.
Według GUS, najlepsze wyniki osiągnęli producenci urządzeń elektrycznych oraz sektor motoryzacyjny. „Duży wzrost widoczny był też wśród producentów mebli i tekstyliów. To branże, które w ubiegłym roku zaprzestały produkcji z uwagi na załamanie się łańcuchów dostaw” - zaznaczył Gniazdowski. Z kolei słabe wyniki osiągnęli producenci sprzętu transportowego oraz wyrobów farmaceutycznych - dodał.
Ekspert podkreślił, że dobrą kondycję przemysłu potwierdzają też badania koniunktury. „Przedsiębiorcy ankietowani przez GUS lepiej oceniają portfel zamówień oraz bardziej optymistycznie prognozują swoją produkcję przez najbliższy rok” - wyjaśnił.
Dodał, że ryzykiem jest „rekordowa od początku pandemii presja na łańcuchy dostaw”. Badania PMI wskazują rosnące zaległości produkcyjne oraz opóźnienia w realizacji zamówień. „To efekt niedoboru pracowników oraz ograniczonej dostępności surowców na rynku” - wskazał.
Gniazdowski spodziewa się „bardzo wysokiego wzrostu przemysłu w II kwartale, pomimo problemów logistycznych”. „W kwietniu produkcja wzrośnie o ponad 40 proc.” - ocenił. Wskazał m.in. na rekordowy popyt ze strony zachodnioeuropejskich przedsiębiorstw. „Gwarantuje on, że przemysł pozostanie kołem zamachowym gospodarki, nawet, gdy wygasną efekty statystyczne” - podsumował.
Czytaj też: PIE: Wzrost dynamiki wynagrodzeń w marcu wyższy od prognoz
PAP/kp