ZUCH dla administracji publicznej
Udostępniona w czwartek platforma Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH to szereg korzyści dla administracji publicznej: oszczędności, wygoda, szybkość i łatwość użytkowania, bezpieczeństwo - powiedziała pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech Justyna Orłowska.
Orłowska, w odpowiedzi na pytanie o korzyści wynikające dla administracji publicznej z użytkowania systemu ZUCH, stwierdziła, iż to „przede wszystkim: oszczędności, wygoda, szybkość i łatwość użytkowania, a także - być może najważniejsza cecha - bezpieczeństwo”.
Naszą misją jest przede wszystkim wprowadzenie administracji w cyfrową erę - dodała Justyna Orłowska.
ZUCH ma usprawnić proces cyfryzacji polskiej administracji, dzięki wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa, zgodności z obowiązującym prawem, a także odpowiedzi na obawy, które wiążą się z umiejętnościami wykorzystywania narzędzi chmury obliczeniowej.
Częścią systemu - jak zaznaczyła Orłowska - są „bezpieczne procedury i możliwość skorzystania z usług zespołu helpdesku na każdym etapie”.
Jak podkreśliła, usprawnienie pracy administracji, które ma być możliwe dzięki wdrożeniu ZUCH-a, to „korzyści przede wszystkim dla obywateli i dla poziomu załatwiania ich spraw”.
Uruchomiony w czwartek system Zapewniania Usług Chmurowych ZUCH to portal oferowania i pozyskiwania usług chmurowych dla administracji publicznej i dostawców zewnętrznych. Za jego pośrednictwem każda jednostka publiczna będzie mogła dokonać zakupu wybranych e-usług chmurowych, oferowanych na platformie przez dostawców, którymi mogą być wszystkie firmy działające w Polsce.
Platforma ZUCH daje dostęp do wiodących rozwiązań chmurowych w postaci gotowych produktów i usług oraz umożliwia ich zamawianie, jak i porównywanie w dowolnym momencie. Każdy dostawca chcący oferować swoje usługi chmurowe w ramach platformy przechodzi proces weryfikacji już na etapie rejestracji - przekazało Centrum GovTech KPRM.
Twórcy ZUCH-a podkreślili, że chmura obliczeniowa nie wymaga od instytucji administracji ponoszenia kosztów inwestycyjnych związanych z koniecznością wybudowania i utrzymania drogiej infrastruktury serwerowej.
Obecnie ZUCH oferuje ponad 420 usług objętych wsparciem technicznym, świadczonym przez ponad 40 zweryfikowanych dostawców. Jak obiecał GovTech, lista ta będzie sukcesywnie uzupełniana.
Prace nad systemem są realizowane w ramach inicjatywy Wspólna Infrastruktura Informatyczna Państwa przez Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
W najbliższym czasie - jak poinformowało w czwartek GovTech - wystartuje również platforma szkoleniowa dla administracji publicznej znana jako Akademia Chmury, którą prowadzić będą eksperci ZUCH oraz dostawcy usług świadczonych na tej platformie. Z jej wykorzystaniem możliwe ma być zdobycie praktycznej wiedzy o produktach i rozwiązaniach chmurowych, a także zapoznanie się z ich zastosowaniami i zaletami.
PAP/RO
CZYTAJ TEŻ: Hipoteczny boom ogarnął banki i Polaków