System kaucyjny w Polsce przegłosowany
Zakończyła się parlamentarna debata o system kaucyjny w Polsce
Sejm odrzucił dzisiaj wszystkie poprawki Senatu, ustawa więc w niezmienionym kształcie trafi teraz do prezydenta Andrzeja Dudy. Co na to rynek? Poniżej komentarz Anny Sapoty, wiceprezes ds. public affairs dla Europy Północno-Wschodniej w Grupie TOMRA.
Możemy rozpocząć przygotowania do systemu kaucyjnego jeszcze w tym roku
Dla projektu ustawy dotyczącej systemu kaucyjnego płynęło szerokie poparcie nie tylko ze wszystkich stron sceny politycznej, ale też samego społeczeństwa. Zakończenie prac parlamentarnych i kontynuowanie okresu notyfikacji niezmiernie cieszy, ponieważ daje szansę na stworzenie ram prawnych dla systemu kaucyjnego jeszcze w tej kadencji, a w efekcie jego wdrożenie już w najbliższych latach.
To jasny sygnał dla producentów, że mogą rozpocząć przygotowania do stworzenia operatora bądź operatorów systemu oraz dla przedstawicieli handlu, którzy mogą podjąć prace nad infrastrukturą niezbędną do zbiórki opakowań. Ramy czasowe są wymagające, dlatego konieczne będzie współdziałanie wszystkich uczestników systemu, aby już w 2025 r. system zaczął działać.
Jednocześnie pamiętajmy, że tworzenie systemu kaucyjnego może odbywać się etapami oraz być doskonalony także w trakcie jego funkcjonowania. Przykładem jest chociażby Słowacja, gdzie system ruszył 1 stycznia 2022 roku, jednak prace nad infrastrukturą do zbiórki trwały jeszcze przez kilka kolejnych miesięcy.
W przypadku polskiego systemu kaucyjnego warto pochylić się na późniejszym etapie prac nad jego tworzeniem między innymi nad kwestią zwolnienia kaucji z VAT. Kaucja z założenia powinna być neutralna finansowo dla uczestników systemu, a to oznacza, że nie powinna być opodatkowana VAT.
Czytaj też: Wdrożenie systemu kaucyjnego zaplanowane jest na 2025 rok. Chcemy się do tego dobrze przygotować