Zwrot na rynku ropy!
Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku powracają do zwyżek po danych o spadku amerykańskich zapasów surowca - informują maklerzy.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 77,96 USD, wyżej o 0,59 proc.
Brent na ICE na marzec jest wyceniana po 80,24 USD za baryłkę, w górę o 0,40 proc. i po stracie we wtorek 1,4 proc.
Znaczący spadek zapasów surowca w USA
Inwestorzy oceniają dane Amerykańskiego Instytutu Paliw (API) o zapasach ropy i jej produktów w USA, a z tych wynika, że zapasy ropy spadły za Oceanem w ubiegłym tygodniu o 2,6 mln baryłek. To już 8. z kolei tydzień ze spadkiem tych zapasów.
Wzrosły wprawdzie zapasy ropy w hubie Cushing - ale niewiele - o 600 tys. baryłek.
Wyraźnie wyższe są za to zapasy benzyny i paliw destylowanych. API wyliczył, że rezerwy benzyny wzrosły w ubiegłym tygodniu o 5,4 mln baryłek, a paliw destylowanych wzrosły o 4,9 mln baryłek.
Polityczny aspekt cen paliw
W poniedziałek ceny surowca mocno rosły po tym, jak Biały Dom ogłosił w piątek zestaw sankcji przeciwko największym rosyjskim firmom naftowym oraz sektorowi energetycznemu. Grozi to ograniczeniem dostaw rosyjskiej ropy.
Przedstawiciele administracji USA wskazali, że są to najostrzejsze sankcje nałożone do tej pory i mają przynosić Rosji straty rzędu miliardów USD miesięcznie.
»» O rynku ropy czytaj tutaj:
Potężny cios dla Rosji. „Flota cieni” sparaliżowana!
Biden uderza Rosję w energetyczny „splot słoneczny”
Nabywcy rosyjskiej ropy, w tym m.in. Indie, rozglądają się teraz za innymi dostawcami tego surowca - z krajów sojuszu OPEC+.
Do zakłóceń w dostawach rosyjskiej ropy przygotowują się też rafinerie w Chinach, które wykupują ładunki ropy z Bliskiego Wschodu i innych dostępnych miejsc.
Inwestorzy zastanawiają się też nad konsekwencjami drugiej kadencji prezydenta-elekta Donalda Trumpa w Białym Domu, która oficjalnie rozpocznie się 20 stycznia.
Amerykańska administracja może potencjalnie zaostrzyć ograniczenia wobec dostaw irańskiej ropy, nałożyć wyższe cła m.in. na import kanadyjskiej ropy, a także zachęcać amerykańskich producentów tego surowca do zwiększenia krajowych dostaw.
W środę raporty OPEC i MAE
W środę w centum uwagi znajdą się raporty z ocenami sytuacji na globalnych rynkach paliw. Przedstawi je m.in. Organizacja Państw Eksportujących Ropę Naftową oraz Międzynarodowa Agencja Energetyczna (MAE).
PAP Biznes, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Rosną polskie zapasy złota. Coraz bliżej nam do EBC
Jest źle za rządów Tuska. GUS: Eksport i import – spadek nawet o 20 proc.!
Szef InPostu wzywa polityków do zgody w sprawie gospodarki
»»Daniel Obajtek ujawnia powiązania rosyjskiej spółki dostarczającej gaz dla warszawskiej komunikacji miejskiej – oglądaj tylko na antenie telewizji wPolsce24