TYLKO U NAS
Uważaj na cyberoszustów! Oto jak teraz wykorzystują panikę
Fałszywy SMS, po którym stracisz wszystkie środki na koncie? A może prośba od banku o pilne zalogowanie się w związku z epidemią, bo… Efekt? Również, puste konto bankowe. Ostatnie obserwujemy wysyp takich sytuacji, dlatego innego pytania dziś, niż o to jakie sztuczki stosują i jak nie dać cyberoszustom, być nie mogło. Gościem Wywiadu Gospodarczego,zdalnie i bezpiecznie, był Przemysław Jaroszewski, kierownik CERT Polska w NASK
Zespół CERT Polska działa w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) – instytutu badawczego prowadzącego działalność naukową, krajowy rejestr domen .pl i dostarczającego zaawansowane usługi teleinformatyczne. CERT Polska to pierwszy powstały w Polsce zespół reagowania na incydenty komp. (z ang. Computer Emergency Response Team).
Dezinformacja i fake newsy to nie jedyny problem dla użytkowników obecnie. Jak najbardziej, zachęcamy do pracy zdalnej i bezpiecznego korzystania z sieci, ale trzeba bardzo uważać. Poza tym, dla wielu ludzi, to zupełnie nowa sytuacja i nowe zagrożenia Jakie zauważono nowe zagrożenia? Jak oszuści wykorzystują sytuację związaną z pandemią koronawirusa?
Temat koronawirusa jest bardzo nośny medialnie, a to zachęca przestępców do tego, żeby używać jako narracji, która jest dla potencjalnej ofiary ciekawa, która bardziej zachęci do zainteresowania się, do kliknięcia, do zrobienia czegoś szybko i bez namysłu, bo każdy chce szybko działać, jeśli myśli, że dotyczy to jego bezpieczeństwa, czy zdrowia. Dlatego kreatywność cyberprzestępców dopiero się rozpoczęła i to, co widzieliśmy do tej pory, to nie ich ostatnie słowa - mówi Przemysław Jaroszewski, kierownik CERT Polska w NASK. - Mamy do czynienia z oszustwami rozsyłanymi przez SMS, zachęcającymi do dokonania drobnej opłaty w związku z… i tu możliwości jest kilka. Od możliwości zaszczepienia się na koronawirusa, po wykonanie dopłaty do refundacji w kwocie 70 zł np.
Za każdym nabranie się na każdy z wymienionych scenariuszy skończy się dla nas bardzo źle. Przypominamy: nie ma szczepionek, nie ma akcji szczepień, nie ma żadnych dopłat. Ktoś, kto taką informację przeczyta i zareaguje odruchowo skończy ze szczyszczonym kontem bankowym.
Jakie jeszcze inne oszustwa są teraz popularne? Jakich podstępów używają oszuści w związku z koronawirusem? Zobacz i posłuchaj przestróg szefa CERT i nie daj się oszukać.
ZOBACZ CAŁY PROGRAM:
NASK ostrzega: cyberprzestępcy łowią ofiary „na koronawirusa”
Wśród fałszywych informacji, wiadomości mailowych, SMS lub komentarzy na temat koronawirusa najczęściej wykorzystywane są trzy sposoby „złowienia” ofiary:
informacje o rzekomym wsparciu żywieniowym, do uzyskania którego wymagane jest logowanie do Profilu Zaufanego,
możliwość skorzystania ze szczepionki na koronawirusa po dokonaniu „dopłaty do refundacji”,
wiadomość o blokadzie środków na rachunku na poczet specjalnych rezerw krajowych w NBP.
Wszystkie powyższe wiadomości są fałszywe!
W związku z nasilonymi akcjami cyberprzestępców w ostatnich dniach, eksperci CERT Polska radzą:
dokładnie sprawdzaj źródło informacji zanim podejmiesz działania na jej podstawie lub ją powielisz,
nie działaj pod presją czasu, bądź wyczulony na wszelkie wiadomości, które skłaniają do działania natychmiast,
dokładnie sprawdzaj adres i wygląd strony, na której podajesz dane logowania, dane osobowe czy numery karty płatniczej,
wszelkie podejrzenia weryfikuj, kontaktując się z rzekomym nadawcą wiadomości innym znanym kanałem, np. zadzwoń do osoby, która rzekomo wysłała ci daną informację mailem lub poprzez media społecznościowe. Szukaj potwierdzenia informacji w innych źródłach, np. na stronach rządowych,
Oficjalne informacje i komunikaty o koronawirusie znajdziesz na https://gov.pl/koronawirus
Podejrzane wiadomości email, SMS, adresy stron, które mogą wyłudzać dane zgłaszaj przez https://incydent.cert.pl/
Polub też CERT na Facebooku i bądź na bieżąco: