
Piątek na giełdach w cieniu kolejnych ofiar na Ukrainie
Eskalacja konfliktu i kolejne ofiary na wschodzie Ukrainy przynoszą spadki na europejskich parkietach. Część inwestorów chciała się też pozbyć walorów przed niespokojnie zapowiadającym się weekendem, w trakcie którego ma dojść do przygotowywanego przez separatystów referendum. Po myśli niedźwiedzi zaczęła się też sesja na nowojorskiej Wall Street.
Bardzo dobrze piątkowe notowania rozpoczął indeks WIG20. Już po kilku minutach sesji zyskiwał ponad 0,5%. Potem, w odpowiedzi na zamieszanie za wschodnią granicą, było już tylko gorzej. Ostatecznie indeks 20 największych spółek warszawskiej GPW spadł poniżej 2400 punktów tracąc dziś 0,67%. Czerwono było też na innych kluczowych indeksach – WIG30 zakończył tydzień spadkiem o 0,6%, a indeks szerokiego rynku WIG spadkiem o 0,75%.
Wyniki za I kwartał pokazała dziś Grupa PGNiG. Choć może się pochwalić większym zyskiem - przychody ze sprzedaży były w pierwszych trzech miesiącach tego roku niższe. Zysk netto wyniósł 1,2 miliarda złotych – o 10% więcej niż przed rokiem. Spółka podkreśliła w raporcie, że był on możliwy głównie dzięki "rekordowemu wydobyciu ropy naftowej, niższej sprzedaży gazu oraz spadkom cen gazu na giełdach europejskich". Przychody PGNiG wyniosły 9,5 miliarda złotych, co jest wynikiem o 7% gorszym w ujęciu rocznym. Publikacja kwartalnego raportu nie odbiła się znacząco na kursie spółki, która rosła dziś o 0,63%.
Ostatnie miesiące to słaby okres dla polskiego węgla. Dzisiejszy dzień był wyjątkowo słaby dla polskich spółek węglowych – Bogdanka i Jastrzębska Spółka Węglowa były dziś najgorszymi spośród blue chipów notowanych w indeksie WIG20 tracąc odpowiednio 4,33% i 2,71%.
Nie można przejść dziś obojętnie obok wyników polskiego producenta ubrań – Monnari. Spółka zarobiła na poziomie zysku netto w I kwartale prawie 6,1 miliona złotych, a to wzrost w ujęciu rocznym aż o 454%. Warto przypomnieć, że Monnari było jedną z najlepszych inwestycji ubiegłego roku – w ciągu 12 miesięcy 2013 roku na spółce można było zarobić 454%. Choć wyniki za I kwartał są wyjątkowo dobre, dziś producent ubrań stracił 0,35%.
Choć azjatyckie giełdy rosły dziś w większości, nastroje na Starym Kontynencie były dziś ponure. Najwięcej stracił Mediolan – ponad 1,5%. Trzeci dzień z rzędu rosła giełda w Moskwie zyskując w ciągu tego tygodnia ponad 5%.
Dla obrazu notowań w poniedziałek niewątpliwie kluczowe będzie to co wydarzy się w weekend na Ukrainie. Ewentualne uspokojenie się sytuacji na wschodzie Europy pozwoli rozpocząć nowy tydzień wzrostowymi sesjami z nadzieją na stabilizację ukraińsko-rosyjskiego konfliktu.
Dziękujemy za przeczytanie artykułu!
Pamiętaj, możesz oglądać naszą telewizję na wPolsce24. Buduj z nami niezależne media na wesprzyj.wpolsce24.