Analizy

Fot.Oliviaebe/sxc.hu
Fot.Oliviaebe/sxc.hu

Czy rynek walutowy ocknie się dziś z drzemki? Miejmy nadzieję

źródło: John J Hardy, Saxo Bank

  • Opublikowano: 29 sierpnia 2014, 19:05

  • Powiększ tekst

W nocy para USD/JPY pokonała wszystkie 21 pipsów przedziału po publikacji japońskich danych na temat inflacji i innych odczytów przy trwającej stagnacji na rynkach walutowych. Zakres w parze AUD/USD wyniósł 14 pipsów. Miejmy nadzieję, że te ostatnie dni poprzedzające amerykański długi weekend (w poniedziałek jest Święto Pracy), który wyznacza koniec lata, zakończą najnudniejszy etap letniego zastoju, z jakim kiedykolwiek miałem do czynienia w swojej karierze.

Stopa bezrobocia w Japonii nieoczekiwanie wzrosła do 3,8% w porównaniu z przewidywanym poziomem 3,7%. Jest to co prawda nadal stosunkowo niska oficjalna stopa bezrobocia, jednak należy pamiętać, że w latach 60. i 70. wynosiła niemal 1%, a nawet jeszcze na początku lat 90. jej poziom oscylował w granicach 2,0-2,5%. Należy również podkreślić, że wynik ten jest znacznie mniej imponujący, jeżeli weźmiemy pod uwagę gwałtowny spadek japońskiej siły roboczej: do 2050 r. wskaźnik ten spadnie o ok. 40% w porównaniu z obecnym poziomem. Dane dotyczące wydatków gospodarstw domowych również okazały się słabe, podobnie jak wstępne dane dotyczące produkcji przemysłowej w lipcu. Innymi słowy, nie polecam obecnie waluty japońskiej, mimo iż rynek niemal w ogóle nie zareagował: ruch w parze USD/JPY jest w znacznej mierze napędzany odczytem danych amerykańskich.

Ewald Nowotny z Europejskiego Banku Centralnego oświadczył, że prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, prezentowane podczas posiedzenia EBC w przyszłym tygodniu, mogą być słabsze i zauważył, że Niemcy „nie są już w stanie być motorem wzrostu gospodarczego”.

Wczorajsze wydarzenia na Ukrainie (odwołanie wizyty w Turcji przez prezydenta Petro Poroszenkę ze względu na „inwazję” sił rosyjskich, przy czym stwierdzenie to zostało później częściowo wycofane) oraz ogólne sygnały eskalacji konfliktu zepchnęły rubla do defensywy. Para USD/RUB dziś rano zbliżała się do wierzchołków cyklu, tj. do poziomu 37,00. W przypadku dalszej eskalacji giełdy europejskie, a nawet euro, będą nadal stosunkowo wrażliwe.

W nocy waluta nowozelandzka w dalszym ciągu słabła po zdecydowanie gorszym odczycie badania ANZ za sierpień, jednak ruch ten nie utrzymał się do rana, co sugeruje, że ryzyko presji sprzedażowej w tej walucie chwilowo spadło. Dolar nowozelandzki traci jednak w efekcie ostatnich odczytów, a w nadchodzących tygodniach możemy się spodziewać dalszych spadków.

W parze EUR/NOK możemy się dziś spodziewać nieco większych wahań ze względu na publikację danych z Norwegii (stopa bezrobocia i sprzedaż detaliczna) dziś rano, a nieco później – ostatnich danych na temat inflacji i stopy bezrobocia w strefie euro. Połączenie stabilnych lub lepszych danych norweskich i słabego odczytu na temat inflacji w UE może zepchnąć tę parę do ostatnich poziomów wsparcia, nieco poniżej poziomu 8,10, jednak krótkoterminowe potencjalne wahania mogą spowodować wzrost, biorąc pod uwagę pozycjonowanie na rynku.

Co dalej?

Należy pamiętać, że dziś jest ostatni dzień handlowy w tym miesiącu, dlatego istnieje możliwość, że fixing na koniec miesiąca i odpowiednie przepływy spowodują nieco większą aktywność w porównaniu z sytuacją z ostatnich kilku dni.

Dziś poznamy również kilka interesujących wskaźników, które mogą przyciągnąć uwagę inwestorów. Przede wszystkim będzie to publikacja danych dotyczących stopy bezrobocia i sprzedaży detalicznej w Norwegii. Korona norweska była dotychczas stosunkowo mocna na rynku. Asymetryczne ryzyko w tej walucie może być związane ze spadkiem, jeżeli dane okażą się słabsze, niż przewidywano - para EUR/NOK ostatnio zbliżyła się do poziomu kluczowego wsparcia.

Następnie podana zostanie szacowana inflacja w strefie euro w sierpniu. Para EUR/USD z powrotem zeszła w rejony wsparcia na poziomie 1,3150. Kolejną publikacją będzie kanadyjski PKB, informujący o ewentualnym przedłużeniu lub odrzuceniu ostatniej rundy wyprzedaży. Później, w porannych godzinach sesji amerykańskiej, poznamy ulubione odczyty Rezerwy Federalnej, czyli dane dotyczące wydatków konsumentów i inflacji w Stanach Zjednoczonych.

Nadchodzący tydzień będzie burzliwy. Czekają nas zwykłe publikacje amerykańskich badań ISM, raport w sprawie bezrobocia i ważne posiedzenie EBC, podczas którego najprawdopodobniej nie nastąpi faktyczna zapowiedź nowej rundy luzowania ilościowego, ale przynajmniej poznamy więcej szczegółów dotyczących planów EBC po tym, jak Draghi wzmocnił oczekiwania inwestorów dzięki retoryce zastosowanej w Jackson Hole. Brak działań ze strony Draghiego w przyszłym tygodniu oznacza najprawdopodobniej jeszcze większy wzrost kursu euro.

Najważniejsze dane ekonomiczne

• Wielka Brytania: wskaźnik zaufania konsumentów GfK w sierpniu wyniósł +1 pkt. wobec przewidywanych -1 pkt. i odnotowanych w lipcu -2 pkt. • Japonia: stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 3,8% wobec przewidywanych 3,7% i odnotowanych w czerwcu 3,7%. • Japonia: wskaźnik wydatków gospodarstw domowych ogółem w lipcu wyniósł -5,9% w ujęciu rok do roku wobec przewidywanych -2,9% i odnotowanych w czerwcu -3,0%. • Japonia: krajowy wskaźnik CPI w lipcu wyniósł +3,4% w ujęciu rok do roku zgodnie z przewidywaniami, wobec odnotowanych w czerwcu +3,6%. • Japonia: krajowy wskaźnik CPI z wył. świeżej żywności i energii w lipcu pozostał na niezmienionym poziomie i wyniósł +2,3% zgodnie z przewidywaniami. • Japonia: sprzedaż detaliczna w lipcu wyniosła -0,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca wobec przewidywanych +0,3%. • Japonia: wstępny wskaźnik produkcji przemysłowej w lipcu wyniósł +0,2% w ujęciu miesiąc do miesiąca oraz -0,9% w ujęciu rok do roku wobec przewidywanych odpowiednio +1,0%/-0,1% oraz wobec odnotowanych w czerwcu +3,1% w ujęciu rok do roku. • Nowa Zelandia: prognoza aktywności ANZ w sierpniu wyniosła 36,6 pkt. wobec odnotowanych w lipcu 45,1 pkt. • Nowa Zelandia: wskaźnik zaufania przedsiębiorstw ANZ w sierpniu wyniósł 24,4 pkt. wobec odnotowanych w lipcu 39,7 pkt. • Niemcy: sprzedaż detaliczna wyniosła -1,4% w lipcu i +0,7% w ujęciu rok do roku wobec przewidywanych odpowiednio +0,1%/+1,5% oraz wobec odnotowanych w czerwcu +0,1% w ujęciu rok do roku.

Główne nadchodzące wydarzenia ekonomiczne (wszystkie godziny według czasu Greenwich)

• Norwegia: stopa bezrobocia w sierpniu (08:00) • Norwegia: sprzedaż detaliczna w lipcu (08:00) • Raport szwedzkiego Riksbank w sprawie sektora bankowego (08:00) • Strefa euro: stopa bezrobocia w lipcu (09:00) • Strefa euro: szacunkowy wskaźnik CPI w sierpniu (09:00) • Kanada: PKB w czerwcu (12:30) • Stany Zjednoczone: dochody/wydatki osobiste w lipcu (12:30) • Stany Zjednoczone: wskaźnik PCE Deflator oraz PCE Core w lipcu (12:30) • Stany Zjednoczone: wskaźnik Chicago PMI w sierpniu (13:45) • Stany Zjednoczone: ostateczny wskaźnik zaufania University of Michigan w sierpniu (13:55) • Australia: wskaźnik wyników sektora wytwórczego AiG Performance of Manufacturing Index w sierpniu (niedziela 23:30) • Australia: wskaźnik RPData/Rismark House Price Index w sierpniu (poniedziałek 00:00) • Chiny: wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym w sierpniu (poniedziałek 01:00) • Japonia: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym Markit/JMMA w sierpniu (poniedziałek 01:35) • Chiny: ostateczny wskaźnik PMI w sektorze wytwórczym HSBC w sierpniu (poniedziałek 01:45)

John J Hardy, Saxo Bank

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych