RPP nadal nie reaguje na deflację, złoty się wzmacnia
Teoretycznie trudno mówić o dużym zaskoczeniu, jeśli spojrzeć na konsensus rynkowy odnośnie dzisiejszej decyzji RPP i na ostatnie działania Rady, ale z drugiej strony pewne nadzieje na obniżkę stóp procentowych istniały. Rada Polityki Pieniężnej postanowiła pozostawić główną stopę procentową na poziomie 2,00%, mimo tego, że mamy do czynienia z deflacją już od kilku miesięcy. Na tej decyzji najbardziej korzysta polska waluta.
Po ogłoszeniu decyzji RPP złoty zyskiwał przede wszystkim względem euro, a za wspólną walutę płacimy obecnie 4,16 zł – najmniej od grudnia ubiegłego roku. Złoty oddaje natomiast nieco z wczorajszych zysków względem pozostałych głównych walut. Za dolara płacimy obecnie 3,65 zł; za franka 3,94 zł; a za funta 5,45 zł. W dłuższej perspektywie decyzja RPP będzie pozytywna dla polskiej waluty, ze względu na utrzymujące się stosunkowo wysokie stopy procentowe.
Podczas, gdy inne banki centralne na świecie luzują politykę monetarną, w Polsce zmian nie ma w związku z czym inwestorzy szukający wyższych rentowności mogą coraz bardziej interesować się polskim rynkiem. Tym bardziej, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że doskonale radzi sobie również nasza gospodarka. Głównym problemem polskich aktywów pozostaje przynależność do gospodarek rozwijających się, które tradycyjnie są uważane za mniej bezpieczne, oraz konflikt za naszą wschodnią granicą. Po pozytywnym zakończeniu minionego tygodnia wyraźnie zwolniła także GPW. Wszystkie główne indeksy warszawskiego parkietu znajdują się dziś pod kreską, choć to akurat po części jest efekt ogólnej korekty na parkietach. Spadki na większości europejskich giełd przekraczają dziś 0,5%.
Podczas dzisiejszej sesji poznaliśmy raport ADP, który jest uważany za prognostyk do miesięcznej zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym Stanów Zjednoczonych. W ostatnich miesiącach odczyt bardzo niewiele różnił się od konsensusu rynkowego i nie inaczej było tym razem. Według agencji zmiana zatrudnienia w styczniu wyniosła +213 tys. wobec spodziewanych 225 tys. W reakcji na dane dolar przez krótki czas tracił, ale od przystąpienia do handlu inwestorów z Wall Street coraz bardziej zyskuje względem głównych walut. Główne indeksy giełdowe USA również startują na lekkich minusach.