Analizy

Złoty nieco mocniejszy na koniec tygodnia

źródło: PAP

  • Opublikowano: 12 marca 2016, 10:26

  • Powiększ tekst

Podczas piątkowej sesji złoty się nieco umocnił, co analitycy tłumaczą ostatnimi decyzjami Europejskiego Banku Centralnego i piątkową decyzją RPP o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie.

Szymon Zajkowski z DM mBanku zwrócił uwagę, że piątek sprzyjał aktywom uznawanym za bardziej ryzykowne, na czym skorzystała polska waluta.

"Obok czwartkowej decyzji ECB złotego wsparła decyzja RPP o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie oraz późniejsze słowa Marka Belki z konferencji prasowej. Powiedział on bowiem, że choć Rada nie może wykluczyć obniżki stóp, to jednak najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na kolejne miesiące jest stabilizacja na obecnym poziomie. Zgodnie z sugestiami Belki powodem tego jest po pierwsze brak wpływu RPP na deflację, która jest efektem czynników zewnętrznych i po drugie chęć pozostawienia sobie +amunicji+ w sytuacji nasilenia się zjawisk kryzysowych w światowej gospodarce" - skomentował analityk mBanku.

Jego zdaniem "brak bardziej gołębiego zwrotu w retoryce RPP, po tym jak ECB zdecydował się na agresywne poluzowanie polityki pieniężnej sugeruje, że złoty w najbliższym czasie powinien pozostawać mocny w stosunku do euro".

"Tym samym nie można wykluczyć, że po weekendzie EUR/PLN zmierzał będzie w kierunku 4.25" - wskazał Zajkowski.

Dodał, że z kolei wznowienie wzrostów na EUR/USD wraz z mocnym złotym spowodowało w piątek spadki na parze USD/PLN, która odnotowała najniższy poziom od listopada. "Do środy prawdopodobna jest pewna stabilizacja w oczekiwaniu na decyzję Rezerwy Federalnej ws. stóp" - zaznaczył.

Konrad Ryczko z DM BOŚ ocenił, że trakcie piątkowej sesji złoty zanotował lekkie umocnienie wobec zagranicznych dewiz - "pomimo relatywnie gołębiego sygnału z RPP".

Dodał, że złoty najmocniej zyskiwał wobec euro (+0,7 proc.), co było "pochodną korekty na wczorajszym wzroście wyceny wspólnej waluty na szerokim rynku oraz działań podjętych przez EBC".

"Warto również odnieść się do dzisiejszej RPP, która zgodnie z oczekiwaniami nie zdecydowała się na zmianę stóp procentowych. Na konferencji po posiedzeniu mogliśmy jednak usłyszeć zdanie wskazujące, iż RPP nie wyklucza możliwości obniżenia stóp w tym roku. Możemy więc założyć, iż globalne trendy oraz ostatni ruch ze strony EBC skłonił Radę do nieco bardziej gołębiego stanowiska" - podsumował analityk DM BOŚ.

PAP, sek

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych