Analizy

Wzrasta niedźwiedzie nastawienie wobec dolara

źródło: Robert Pietrzak, Departament Analiz Rynkowych HFT Brokers Dom Maklerski

  • Opublikowano: 25 kwietnia 2016, 10:51

  • Powiększ tekst

Duzi spekulanci zwiększyli zaangażowanie w pozycjach krótkich w kontraktach na indeks dolara. Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Komisję CFTC w raporcie COT inwestorzy niekomercyjni powiększyli swój stan posiadania shortów do 28609 kontraktów.

Jest to najwyższy poziom od początku stycznia 2015 roku. Tydzień temu posiadali oni 25722 kontraktów „na krótko”. Jak podała agencja Bloomberg fundusze typu hedge są nastawione niedźwiedzio w stosunku do amerykańskiej waluty po raz pierwszy od lipca 2014 roku. Należy wspomnieć, że jeszcze na początku lutego liczba pozycji krótkich wynosiła 9915 kontraktów. Tymczasem obecnie liczba pozycji długich wynosi 42058 kontraktów – wynika z danych CFTC.

Zwiększanie zaangażowania w dolarowe shorty jest o tyle ciekawe, że od początku kwietnia zaczęły wzrastać rynkowe oczekiwania odnośnie podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Kontrakty FRA, w tym przypadku obrazujące oczekiwania odnośnie oprocentowania 3-miesięcznego dolarowego Liboru za rok zwyżkowały do poziom 1,00. Oznacza to, że przy obecnego stopie 3-miesięcznego Liboru na poziomie 0,6358 spread (różnica) wynosi 0,36 proc. - o tyle zdaniem rynku ma wzrosnąć oprocentowanie 3m Liboru w skali roku. Oznacza to, że rynek oczekuje co najmniej jednej podwyżki ze strony Rezerwy Federalnej w terminie roku. Jeszcze na początku kwietnia spread wynosił 0,23 proc.

Mogłoby się wydawać, że wydarzeniem tygodnia dla dolara amerykańskiego będzie decyzja FED w sprawie stóp procentowych, którą poznamy w środę. Niemniej jednak spoglądając na rynek opcyjny widzimy, że inwestorzy nie spodziewają się zwiększonej zmienności na parze EURUSD. W poniedziałek do godziny 10:00 implikowana zmienność dla tygodniowych opcji na EURUSD wynosiła 8,67 proc. przy średniej 100-dniowej na poziomie 9,67 proc.

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych