Analizy

Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda na konferencji po dwudniowym posiedzeniu zarządu BoJ, fot. PAP/ EPA/KIMIMASA MAYAMA
Prezes Banku Japonii Haruhiko Kuroda na konferencji po dwudniowym posiedzeniu zarządu BoJ, fot. PAP/ EPA/KIMIMASA MAYAMA

Silny wzrost kursu jena może być mylnym tropem

źródło: John J. Hardy, dyrektor ds. strategii rynków walutowych w Saxo Banku

  • Opublikowano: 29 lipca 2016, 17:06

    Aktualizacja: 29 lipca 2016, 17:07

  • Powiększ tekst

Bank of Japan zapowiedział znaczne zwiększenie zakupów ETF, niemal podwajając ich wartość do 6 bilionów jenów rocznie. BoJ zapowiedział także, że zaoferuje bankom rozwiązania mające na celu pomoc w finansowaniu w USD (w ostatnim czasie stało się ono problemem, ponieważ wkrótce wejdą w życie nowe regulacje dotyczące rynku pieniężnego USA, co ma wpływ na LIBOR w Stanach Zjednoczonych oraz zwiększa presję na globalne banki, które polegają na takim finansowaniu).

Reakcja rynku wskazuje, że liczył on na więcej, ponieważ USDJPY utrzymał się w pobliżu kluczowego poziomu 103,50 po komunikacie banku.

Warto odnotować, że zwrócił on uwagę na nadchodzący fiskalny program stymulacyjny. W komunikacie zawarto zdanie, że “obecne działania w polityce pieniężnej oraz inicjatywy rządu przełożą się na efekt synergii dla gospodarki.” W każdym razie, powszechnie wiadomo, że BoJ zintensyfikuje swoje zakupy japońskich obligacji rządowych (JGB) do maksimum, jeśli okaże się, że ekspansja fiskalna nie jest na tyle duża, aby przeznaczyć uzyskane środki do sfinansowania planu stymulacyjnego.

Bardzo interesująca jest także silna reakcja JGB na komunikat banku, ponieważ rentowności 10-letnich obligacji wzrosły o około 10 punktów bazowych. I co kluczowe – poprzeczka została wysoko zawieszona przed wrześniowym posiedzeniem BoJ, ponieważ bank zasygnalizował, że „na kolejnym posiedzeniu dokona dokładnej oceny warunków gospodarczych oraz cen, badając wpływ QQE, QQE z ujemnymi stopami a także najnowszych rozwiązań.

USDJPY

Kurs USDJPY spadł, ale ustabilizował się wokół poziomu 103,50/25. Jeśli rynek będzie nadal czuć rozczarowanie BoJ, to możemy być świadkami ruchu w kierunku ostatniego kluczowego poziomu wsparcia przed 100,00, czyli 102.50/00.

Jeśli jednak rynek zwróci swoją uwagę na dłuższe perspektywy – czyli wsparcie fiskalne oraz możliwość uruchomienia pieniędzy z helikoptera – to JPY mógłby się osłabić.

Co do potencjalnego osłabienia JPY, należałoby na początku przebić się przez poziom oporu, związany z chmurą Ichimoku, aby pojawiła się szansa na ruch w kierunku 110-111,00.

Dzisiejsza sytuacja na rynku pozostanie pod wpływem komunikatu BoJ oraz wypowiedzi Kurody na konferencji prasowej. W kolejnym tygodniu czekają nas jednak nowe wydarzenia: posiedzenie Reserve Bank of Australia (RBA) we wtorek, Bank of England (BoE) w czwartek oraz tradycyjne dane na początku miesiąca w USA.

Jeśli zaś chodzi o wyścig o fotel prezydenta w USA, to w przyszłym tygodniu dowiemy się, czy wzrost poparcia dla kandydatki Demokratów po jej konwencji dorówna wynikowi Trumpa po konwencji Republikanów.

Powiązane tematy

Dotychczasowy system zamieszczania komentarzy na portalu został wyłączony

Przeczytaj więcej

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze i dyskusje.

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych.