Zadziwiająca moc dolara
Już tylko godziny zostały do wieczornego posiedzenia Rezerwy Federalnej w USA. Dokładnie o godz. 19 zostaną podane parametry polityki pieniężnej, co pozwoli uczestnikom rynku zapoznać się z kierunkiem, który wybrał FOMC.
Mimo, że decyzja ws. stóp procentowych pozostaje przesądzona to dolar umacnia się od kilku sesji. Jest to dość zaskakująca zagrywka rynku, tym bardziej, że z raportu CFTC wynika, że wartość shortów w dolarze przerosła wartość longów, przez co wartość netto krótkich pozycji w amerykańskim dolarze wyniosła 3,28 mld USD wobec długich pozycji netto o wartości 692,8 mln USD. Dodatkowo pojawiły się pogłoski, że z zatwierdzeniem Yellen na stanowisko szefa Fedu nie będzie problemu. Z drugiej strony, ciekawą deklarację podał Ewald Nowotny, członek rady Europejskiego Banku Centralnego (ECB), który powiedział, że nie dostrzega żadnych narzędzi, które wykorzystane prze ECB mogłoby osłabić euro.
Jednocześnie Nowotny dodał, że niska inflacja w strefie euro jest problemem, jednak oczekiwania inflacyjne są dobrze zakotwiczone. Jest to interesująca deklaracja, która w praktyce powinna otworzyć furtkę euro do dalszej aprecjacji. Niemniej z technicznego punktu widzenia, rynek jest już mocno wykupiony, co będzie przeszkadzało bykom w ustanowieniu nowych maksimów na indeksie EUR. Wydaje się, że dopiero wieczorny komunikat FOMC może być bodźcem do wykreowania jakiegoś trendu.
Z technicznego punktu widzenia, na wykresie godzinowym EUR/USD, dostrzegamy kształtowanie się formacji flagi, która zgodnie z założeniami zapowiada kontynuację trendu wzrostowego. Niemniej wypełnienie tej figury powinno nastąpić we wtorek, co jest dowodem na to, że rynek nie jest jeszcze przygotowany na wygenerowanie kolejnego impulsu wzrostowego. W praktyce oznaczać to może spadek kursu w rejon 1,3720 lub ewentualnie konsolidację w rejonie 1,3720-1,3755.
Do ważnych ograniczeń dotarły notowania GBP/USD. Wsparcie na wysokości 1,6020 jest okazją dla części inwestorów do realizacji zysków. Wynikiem tych działań jest niewielkie odreagowanie, jednak odbicie nie powinno przekroczyć 1,6070. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem na najbliższe godziny handlu to konsolidacja notowań w rejonie 1,6020-1,6070.
Nowe maksima mogą pojawić się na rynku USD/CHF. Celem strony popytowej może być 0,9040. Wydłużenie fali wzrostowej jest konsekwencją następujących czynników: 1) przełamanie oporu 0,8965, 2) pojawienie się sekwencji coraz wyższych dołków oraz szczytów, 3) sygnał kupna na MACD, 4) gwiazda Doji wzrostu na wykresie dziennym.