Ptak? Samolot? USA: Nie! To chińska rakieta. Chiny: Nie, to samolot!
Chińskie testy rakietowe z użyciem hipersonicznego pocisku budzą obawy USA - oświadczył Robert Wood, ambasador Stanów Zjednoczonych przy Konferencji Rozbrojeniowej ONZ w Genewie. Tego samego dnia minister obrony USA Lloyd Austin podczas wizyty w Gruzji powiedział, że Amerykanie bacznie obserwują zbrojenia Chin
Bacznie się przyglądamy chińskiemu programowi zbrojeń, a zaawansowany potencjał wojskowy tylko zwiększą napięcia w regionie - oznajmił Austin.
Wcześniej w poniedziałek ministerstwo spraw zagranicznych Chin tłumaczyło, że w lipcu testowano pojazd kosmiczny, a nie hipersoniczny pocisk. Chińskie MSZ wydało oświadczenie po tym, gdy gazeta „Financial Times” („FT”) przekazała w sobotę, że w władze w Pekinie przeprowadziły próbne wystrzelenie naddźwiękowego pocisku zdolnego do przenoszenia broni jądrowej.
Mamy obawy dotyczące tego, co Chiny robią w dziedzinie technologii hipersonicznej - przekazał Wood. „Po prostu nie wiemy, jak można się bronić przed tego typu technologią. Nie wiemy tego ani my, ani Chiny, ani Rosja” - dodał amerykański dyplomata.
Pociski hipersoniczne potrafią poruszać się pięciokrotnie szybciej niż prędkość dźwięku, osiągając nawet 6177 km/godz. - przypomina agencja EFE.
Poza Chinami nad technologią naddźwiękową pracują jeszcze Stany Zjednoczone, Rosja i co najmniej pięć innych państw.
PAP, mw
CZYTAJ TEŻ: Rosja testuje broń hipersoniczną
CZYTAJ TEŻ: Pocisk hipersoniczny ominie tarczę antyrakietową!
CZYTAJ TEŻ: Pentagon ma nową super-broń!