Przemycali narkotyki z Hiszpanii w … pomidorach
Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z niemieckimi policjantami z Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig zabezpieczyli ponad 200 kg marihuany i 50 kg haszyszu - poinformowała rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz. Dodała, że narkotyki przemycane z Hiszpanii były ukrywane na naczepach samochodów ciężarowych w części ładunkowej, np. w skrzyniach z pomidorami.
Rzeczniczka CBŚP przekazała, że nad sprawą pracowali policjanci z gdańskiego CBŚP. Funkcjonariusze ustalili sposób działania zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej.
Członkowie gangu zajmowali się m.in. przemytem środków odurzających z Hiszpanii do innych krajów Unii Europejskiej, w tym do Polski - podkreśliła podinspektor.
Policjanci dotarli do informacji, z której wynikało, że funkcjonariusze Zentrale Kriminalinspektion Braunschweig Fachkommissariat Organisierte Kryminalitat prowadzą równolegle działania dotyczące tych samych osób. Służby połączyły siły i w efekcie ich współpracy już po kilkunastu dniach przeprowadzono pierwsze uderzenie - zaznaczyła.
Pod koniec 2021 roku niemieccy policjanci zatrzymali mężczyznę i przejęli ponad 60 kg marihuany, która najprawdopodobniej miała trafić na rynek niemiecki. „Kolejny atak nastąpił podczas minionego weekendu, kiedy funkcjonariusze niemieccy, przy wsparciu policjantów CBŚP, przejęli w okolicach Hamburga 143 kg marihuany oraz 50 kg haszyszu” - podała.
Nielegalny towar ukryty był w naczepie samochodu ciężarowego w skrzyniach z pomidorami. Jak wynika z ustaleń policjantów, narkotyki zostały przewiezione z Hiszpanii do Niemiec, skąd miały trafić do Skandynawii – przekazała Iwona Jurkiewicz.
Podczas akcji zatrzymano trzech obywateli Polski, w tym kierowcę tira, mężczyznę podejrzanego o zorganizowanie tego procederu oraz podejrzanego o udział w gangu. „Wszyscy zatrzymani zostali aresztowani” - powiedziała.
Warto podkreślić, że przygotowanie i przeprowadzenie działań wymagało od funkcjonariuszy polskiej i niemieckiej policji profesjonalizmu i ogromnego nakładu pracy. Funkcjonariusze musieli wykazać się nie tylko przygotowaniem merytorycznym, doświadczeniem i rzetelnością, ale także nieprzeciętnym zaangażowaniem i niekonwencjonalnym sposobem działania, aby eliminować kolejne transporty z narkotykami - oceniła Iwona Jurkiewicz.
Wspólny sukces jest kolejnym przykład dobrej współpracy służb na arenie międzynarodowej, która jest ukierunkowana na zwalczanie przestępczości zorganizowanej, a w efekcie poprawie bezpieczeństwa obywateli wielu państw - dodała rzeczniczka CBŚP.
PAP/RO