Słabnie kondycja polskiego przemysłu
Spadek indeksu PMI do 42,1 pkt. w lipcu wskazują na spowolnienie aktywności w polskim przemyśle - ocenia w poniedziałkowym komentarzu Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Dodano, że skutkiem spowolnienia będzie m.in. niższy wzrost PKB i wynagrodzeń.
„Indeks PMI spadł w lipcu z 44,4 do 42,1 pkt. - wyniki wskazują na szybki spadek aktywności w polskim przemyśle. Komunikat S&P sygnalizuje pogarszające się oceny bieżącej produkcji oraz nowych zamówień. To efekt słabnącego popytu w Polsce i strefie euro. Skutkiem spowolnienia będzie niższy wzrost PKB i wynagrodzeń, ale także spadek inflacji” - ocenia PIE.
Według PIE, w najbliższych miesiącach firmy będą realizować starsze zamówienia, a pełne spowolnienie czeka nas jesienią.
W komentarzu wskazano, że recesja w strefie euro jest dodatkowym zagrożeniem dla polskiej gospodarki, bowiem ponad 55 proc. polskiego eksportu towarów trafia do krajów strefy euro.
„Obecnie eksporterzy zyskują na osłabieniu złotego – spadek zamówień będzie oznaczać jednak mniejsze zyski. Już teraz obserwujemy słabe wyniki zachodnich gospodarek – w drugim kwartale Niemcy wpadły w stagnację. Słabsze wyniki zanotowała też Francja” - dodano.
Jak w poniedziałek podał S&P Global, wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w lipcu wyniósł 42,1 pkt. wobec 44,4 pkt. w czerwcu.
Autorzy raportu napisali, że niższy odczyt głównego indeksu odzwierciedlał silny spadek produkcji oraz nowych zamówień.
Czytaj też: NBP: Banki zapowiadają dalsze zaostrzanie polityki kredytowej
PAP/kp