Nie bagatelizuj objawów – choroby tarczycy mogą być groźne
Choroby tarczycy nie bolą i często mogą rozwijać się niezauważone, często są przez to również bagatelizowane. Nieodpowiednie wydzielanie hormonów produkowanych przez tarczycę ma wpływ na patologiczne funkcjonowanie całego organizmu. Jak rozpoznać objawy i zacząć leczenie tego niezwykle istotnego gruczołu?
Czym jest tarczyca?
To nieparzysty narząd endokrynny, zlokalizowany w przedniej części szyi. Odpowiada za regulację metabolizmu, czyli tego jak szybko nasz organizm będzie przetwarzał i wykorzystywał energię z pożywienia. Tarczyca wydziela hormony: tyroksynę (T4) i trójjodotyreninę (T3) oraz kalcytoninę, która reguluje poziom wapnia we krwi. Najważniejszym hormonem jest T3, gdyż to właśnie on w głównej mierze odpowiada za wzrost lub spowolnienie metabolizmu.
Objawy i rodzaje chorób
Wśród najczęściej diagnozowanych chorób jest niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroba Hashimoto oraz Gravesa i Basedowa. Za stany patologiczne odpowiada nieodpowiednie stężenie T3 i T4 we krwi. Niedoczynność wywołana jest zbyt małym wytwarzaniem tych właśnie hormonów. Objawia się spowolnieniem metabolizmu, suchością skóry, zaparciami, zmęczeniem, uczuciem zimna i wzrostem masy ciała. Nieleczona może prowadzić do poważnych chorób, takich jak niewydolność serca, drgawki, a nawet śpiączka. U niemowląt powoduje upośledzenie umysłowe.
Nadczynność jest stanem odwrotnym, w którym we krwi mamy za duże stężenie T3 i T4. Dlatego też będzie dawać odwrotne objawy. Nasz metabolizm i wszelkie funkcje życiowe przyspieszą. Wzrośnie akcja serca oraz towarzyszyć nam może niepokój, a w nocy możemy mieć problemy z zaśnięciem. Widoczna będzie też utrata wagi oraz wrażliwość na światło i problemy ze wzrokiem.
Choroby Hashimoto i Gravesa i Basedowa związane są odpowiednio z niedoczynnością i nadczynnością tarczycy. Są to zaburzenia autoimmunologiczne, w których wytwarzane są przeciwciała, które powodują stan zapalny i atakują, a w konsekwencji niszczą tarczycę. Często możemy również zauważyć pacjentów, u których widać powiększenie i wybrzuszenie w okolicy szyjnej, zlokalizowanej koło tarczycy. Są to tak zwane wole endemiczne. Obecnie występują rzadko, ponieważ zaczęto wzbogacać sól kuchenną w jod. Jod ma wpływ na odpowiednie wytwarzanie hormonów tarczycy. Wole powodują ucisk na narządy szyi, powodując na przykład zaburzenia oddychania i połykania.
Leczenie
Leczenie chorób tarczycy będzie uzależnione od objawów i charakteru choroby. Niedoczynność leczy się podawaniem odpowiednich dawek hormonów, w zależności od ilości produkowanych wewnątrzwydzielniczo przez tarczycę, tak aby ich stężenie było na odpowiednim poziomie. Natomiast przy nadczynności często usuwa się część, lub cały gruczoł przy użyciu jodu radioaktywnego i operacji chirurgicznej.
Konsultacja
Warto zatem zwrócić uwagę na funkcjonowanie naszego organizmu i nie bagatelizować żadnych objawów. Jeśli cokolwiek nas niepokoi koniecznie trzeba skonsultować to z lekarzem podczas standardowej wizyty w przychodni. Lekarz rodzinny, pierwszego kontaktu będzie mógł skierować nas na odpowiednie badania, jeśli objawy wskazywać będą na problemy z tarczycą.
Filip Siódmiak