Kryzys zachętą do inwestycji w OZE
Do 2027 roku powstanie na świecie tyle nowych źródeł odnawialnych energii, co w ostatnich 20 latach – tak wynika z najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energii.
MAE w opublikowanym dziś dokumencie „Renewables 2022” prognozuje gigantyczny rozwój energetyki odnawialnej w kolejnych latach ze względu na plany nie tylko wynikające ze światowej polityki klimatycznej, ale także z wywołanego agresją na Ukrainę wzrostu cen paliw kopalnych i kryzysu energetycznego. Dlatego – w opinii Agencji – kraje starają się wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne i stawiają na OZE.
Dyrektor wykonawczy IEA Fatih Birol uważa, że „obecny kryzys energetyczny może być historycznym punktem zwrotnym w kierunku czystszego i bezpieczniejszego systemu energetycznego”. - Ciągłe przyspieszenie odnawialnych źródeł energii ma kluczowe znaczenie dla utrzymania otwartych drzwi do ograniczenia globalnego ocieplenia do 1,5 stopnia C - dodał.
Według MAE wojna w Ukrainie to decydujący moment dla przyszłości odnawialnych źródeł w Europie, poszukującej alternatywy dla rosyjskiego gazu, od którego była uzależniona. Agencja przewiduje, że ilość mocy w OZE w latach 2022-27 będzie dwukrotnie wyższa niż w poprzednim pięcioletnim okresie. Realizacja inwestycji w energetyce wiatrowej i słonecznej może przyspieszyć jeszcze bardziej, jeśli państwa członkowskie Unii Europejskiej szybko wdrożą nowe przepisy prawne, służące usprawnieniu i skróceniu terminów wydawania pozwoleń, jak również systemy wsparcia, by upowszechnić budowę paneli fotowoltaicznych na dachach budynków mieszkalnych i komercyjnych.
Agencja prognozuje, że całkowite moce OZE na świecie mogą się podwoić w ciągu najbliższych pięciu lat, co oznacza że przewyższą w 2027 roku moce elektrowni węglowych – obecnie głównego źródła produkcji energii. W „Renewables 2022” przewidziano wyższy – o 30 proc. - wzrost energii odnawialnej od prognozowanego przez MAE zaledwie rok temu.
Do dynamicznego rozwoju OZE przyczynią się w kolejnych latach nie tylko kraje unijne ale także Chiny, Stany Zjednoczone i Indie Na przykład jeśli Chiny zrealizują swój plan pięcioletni, to „dodadzą” prawie połowę nowych globalnych mocy w zakresie energii odnawialnej w latach 2022-2027.
Globalna moc w fotowoltaice ma wzrosnąć prawie trzykrotnie w ciągu 5 lat, zaś moc farm wiatrowych zostanie niemal podwojona.
Agnieszka Łakoma