Raport: 25 proc. pracodawców planuje redukcje etatów
24 proc. polskich pracodawców chce zatrudnić nowych pracowników, 25 proc. deklaruje redukcje etatów, a 48 proc. prognozuje pozostawienie zatrudnienia na niezmienionym poziomie - wynika z badania „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”.
Według „Barometru ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” prognoza netto zatrudnienia na czas od stycznia do końca marca br wynosi -2 proc, co oznacza planowaną większą redukcje etatów niż zatrudnienie nowych pracowników. Wyniki wskazują spadek o 25 pkt proc. deklarowanej prognozy zatrudnienia w porównaniu z rokiem 2021. Jeszcze rok temu organizacje powiększały swoje zespoły, a kandydaci mogli liczyć na wiele ofert.
Od stycznia do marca tego roku musimy liczyć się z ochłodzeniem nastrojów rekrutacyjnych niemal we wszystkich branżach. Choć w ujęciu kwartalnym odsetek firm planujących pozostawienie zatrudnienia na obecnym poziomie nie zmienił się, to w obecnym kwartale mamy więcej firm, które będą redukować etaty niż tych, które chcą zatrudniać nowych pracowników” - wyjaśnił dyrektor generalny ManpowerGroup w Polsce Tomasz Walenczak.
Zdaniem dyrektora ManpowerGroup wróciliśmy do nastrojów notowanych w trzecim kwartale 2020 roku, czyli wtedy, gdy najbardziej odczuwaliśmy wpływ obostrzeń pandemicznych na rynek pracy.
Podobnie negatywne nastroje obserwowaliśmy w 2013 roku w trakcie kryzysu gospodarczego w Polsce. Możemy zatem powiedzieć, że sytuacja na rynku pracy w Polsce uległa pogorszeniu, ale jednocześnie wciąż mamy do czynienia z dużym niedoborem talentów w wielu obszarach. To sprawia, że firmy wciąż będą zabiegać o wykwalifikowanych specjalistów, jednak nie spodziewałbym się w najbliższym czasie znacznego wzrostu zatrudnienia” - ocenił ekspert.
Zdaniem autorów raportu w minionym kwartale nastąpiło wyhamowanie i stagnacja rynku pracy, natomiast prognoza na najbliższe miesiące mówi o tym, że firmy planują nieznaczne redukcje etatów.
Zatrudnienie nowych pracowników planuje 24 proc. badanych przedsiębiorstw; nieco więcej, bo 25 proc. deklaruje konieczność zwolnień. 48 proc. polskich organizacji nie chce niczego zmieniać w swojej strukturze zatrudnienia, pozostawiając liczbę pracowników na dotychczasowym poziomie, a jedynie 3 proc. firm nie zna planów zatrudnienia na nadchodzący czas” - przekazano w informacji prasowej dotyczącej raportu. Zawarte w raporcie prognozy pokazują, że w pięciu z ośmiu sektorów rynku pracodawcy planują otwierać nowe rekrutacje. Najwięcej ofert pracy mogą spodziewać się kandydaci z obszaru usług komunikacyjnych (+33 proc.), a także energetyki i usług komunalnych (+14 proc.). W sektorze transportu, logistyki i motoryzacji, a także IT prognoza netto zatrudnienia to +3 proc.
Czytaj też: Nieoficjalne: Microsoft doda ChatGPT do wyszukiwarki Bing
pap, jb