GUS: Tyle przeciętnie zarabia Polak
Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w grudniu 2022 r. wyniosło 7329,96 zł, podał GUS. Oznacza to wzrost o 10,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jak komentują analitycy Pekao „Nasze realne płace maleją”.
Wzrost wynagrodzenia w ostatnim miesiącu 2022 roku spowodowany był m.in. wypłatami premii kwartalnych, świątecznych i nagród.
Wzrost przeciętnych wynagrodzeń w grudniu 2022 r. względem listopada 2022 r. spowodowany był wypłatami m. in. premii kwartalnych, świątecznych, nagród z okazji Dnia Górnika, nagród rocznych oraz wypłatami odpraw emerytalnych, które obok wynagrodzeń zasadniczych także zaliczane są do składników wynagrodzeń, napisano.
GUS podaje, że najwyższy wzrost wynagrodzeń brutto - o 74,3 proc - odnotowano w sektorze „Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo”. Z kolei w sekcji „Górnictwo i wydobywanie” przeciętne wynagrodzenia wzrosły o 32,6 proc, a kategorii „Działalność związana z kulturą, rozrywką i rekreacją” o 26,5 proc. i osiągnęły kwotę 7440,24 zł.
Również w grudniu odnotowano w Polsce inflacje na poziomie 16,6 proc. Wzrost płac w tempie wolniejszym od wzrostu cen oznacza, że nasze realne płace maleją. W rezultacie mimo podwyżki za swoją wypłatę kupimy mniej produktów i usług niż rok temu.
Powiedzieć, że wynagrodzenia rozczarowały, to mało. Wzrost o 10,3 proc. r/r w grudniu to bardzo mało. Spodziewaliśmy się, że nagrody roczne będą w tym roku bardzo hojne, żeby zrekompensować inflację. Okazały się natomiast skromne. I realny wzrost płac znowu w dół, komentują na Twitterze analitycy Pekao.
Czytaj też: Jazda elektrykiem coraz mniej opłacalna
money, jb