Rząd: poparcie projektu dla rodzin poległych mundurowych
Projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym dla rodzin poległych mundurowych zajmą się komisje spraw wewnętrznych i obrony. Poparcie dla proponowanych rozwiązań wyrazili w Sejmie posłowie ze wszystkich klubów i kół parlamentarnych.
Sejm w środę rozpoczął prace nad projektem ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia. Poparcie dla rozwiązań wyrazili w Sejmie przedstawiciele wszystkich klubów i kół parlamentarnych.
Sama treść tej ustawy wskazuje, jak bardzo ta ustawa jest potrzebna, oczywista i jaką niesie za sobą sprawiedliwość dziejową, mówił poseł PiS Piotr Kaleta.
Projekt jest bardzo ważny w kwestii zadośćuczynienia, jak również w kontekście agresji rosyjskiej na Ukrainie.
Bardzo ważne w kontekście tych zagrożeń ukraińskich wydaje się zrównanie wojska, policji z ratownikami górskimi, z ochotniczymi strażami pożarnymi. Wiemy, że na Ukrainie walczą tak samo jak żołnierze, powiedziała Posłanka Koalicji Obywatelskiej Joanna Kluzik-Rostkowska
Życie ludzkie jest bezcenne, pamiętajmy o tym. Polscy żołnierze ginęli i giną na misjach pokojowych. Policjanci giną na służbie, strażacy, goprowcy. Te świadczenia dla ich rodzin się należą i są jak najbardziej zasadne, podkreślał też poseł Lewicy Poseł Lewicy Rafał Adamczyk.
Poseł Krzysztof Tuduj z koła Konfederacji zaznaczył, że projekt nie budzi żadnych wątpliwości i wzmacnia motywację w służbach.
W polskim interesie narodowym jest to, żeby Polska była rzeczywiście silna, miała bezpieczeństwo wewnętrzne. Można powiedzieć: siódmy rok rządów i dopiero państwo zauważyli potrzebę podniesienia motywacji w tej materii, dodał poseł.
Szkoda, że projekt pojawia się dopiero w roku wyborczym, kiedy PiS-owi spadły notowania, ale lepiej późno nić wcale” - powiedziała z kolei posłanka koła PPS Joanna Senyszyn.
Zdaniem szefa MSWiA lepiej przeanalizowała tę sytuację posłanka Kluzik-Rostkowska, która zauważyła kontekst ukraiński.
Widzimy, jak okrutna jest rzeczywistość wokół nas, jak wiele zagrożeń nowych się pojawiło, i to zagrożeń bardzo realnych, powiedział.
Dodał również, że niesłychanie ważne jest budowanie morale funkcjonariuszy i żołnierzy, również wobec rosnącego ryzyka.
Czytaj też: Zakaz sprzedaży aut do 2035 roku.„Termin nierealny”
Czytaj też: Składki ZUS wzrosły. W lipcu wzrosną ponownie
pap, jb