Ile Polak oszczędza na pracy zdalnej?
Praca zdalna w Polsce pozwala pracownikowi oszczędzić średnio 54 minuty dziennie, obliczyli ekonomiści Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Tylko 54 minut dziennie Polak oszczędza dzięki pracy zdalnej. To drugi najniższy wynik wśród 27 przebadanych państw Polskiego Instytutu Ekonomicznego. To też 3 minuty więcej niż w Serbii i 1 minuta mniej niż w USA.
Ogółem średnio 40 proc. czasu zaoszczędzonego dzięki pracy zdalnej pracownicy przeznaczają na wykonywanie dodatkowych aktywności związanych z pracą (podstawową lub drugim etatem).
Badacze szacują, że wyrażona w pieniądzu osobista korzyść z pracy zdalnej wynosi ok. 2,2 proc. dochodu rozporządzalnego pracownika, przy uśrednieniu ilości oszczędzanego czasu do 72 minut.
Zatem w przypadku Polski taka korzyść, po uwzględnieniu mniejszej ilości zaoszczędzonego czasu, wynosiłaby 1,65 proc. dochodu pracownika, napisano w raporcie.
W latach 2021-2022 respondenci średnio 1,7 dnia w tygodniu pracowali z domu.
W Sejmie trwają prace nad nowelizacją kodeksu pracy, która wprowadzi do kodeksu definicję pracy zdalnej. Praca zdalna będzie możliwa w formie całkowicie zdalnej, hybrydowej, jak i okazjonalnej. Nowelizacja określa także, kto i na jakich zasadach będzie mógł wystąpić o pracę w takiej formie.
Czytaj też: Prezydent Biden rozważa wizytę w Polsce
Czytaj też: Holandia. W Amsterdamie uruchomiono darmowy sklep
money, jb