Ukraina. Cenne zasoby tamtejszych ziem!
Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), Ukraina posiada jedne z największych w Europie zasobów metali ziem rzadkich. Wartość złóż szacuje się na 11,5 bln dolarów.
10 proc. światowych rezerw żelaza jest w posiadaniu Ukrainy. Ponadto Ukraina posiada też duże rezerwy manganitu, tytanu, galu i germanu.
W 2021 r. zajęła 6. miejsce na świecie w produkcji rudy żelaza (81 mln ton) i 5. miejsce w jej eksporcie (6,9 mld USD). Złoża te występują głównie w Zagłębiu Krzyworoskim, w którym znajduje się największa kopalnia odkrywkowa żelaza w Europie, w okolicy Krzemieńczuka i w Rejonie Biłozerskim. Ukraina uplasowała się także na 5. miejscu w produkcji manganitu (670 tys. ton), 7. – tytanu (432 tys. ton), 3. – galu (9 ton) i 5. – germanu (1 tona)., wyszczególnili analitycy PIE dla Pulsu Biznesu.
Ukraina posiada również bardzo duże rezerwy litu, który obecnie odgrywa ważną rolę w tzw. zielonej transformacji, gdyż jest to materiał wykorzystywany do produkcji baterii litowo-jonowych. Z szacunków wynika, że na terytorium Ukrainy może znajdować się nawet 5000 tys. ton litu.
Znacząca część złóż jest pod kontrolą Rosji. Część znajduje się pod okupacją rosyjską od aneksji Krymu w 2014 r. i rozpoczęcia walk o Donbas. Wśród nich jest 42 proc. ukraińskich metali i 33 proc. metali ziem rzadkich. Rosjanie przejęli kontrolę nad 6 złożami rud żelaza, dwoma kopalniami tytanu, dwoma rudy podsumowuje PIE.
Czytaj też: W. Brytania: Rosja zaczęła używać balonów szpiegowskich
Czytaj też: Co oznacza wizyta Joe Bidena w Polsce?
puls biznesu, jb