Europejskie media: Ważne przemówienie premiera Morawieckiego
Polski rząd wpisał wykład premiera Mateusza Morawieckiego na Uniwersytecie w Heidelbergu w tradycję ważnych przemówień dotyczących przyszłości Europy, takich jak przemówienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona we wrześniu 2017 roku na Sorbonie i kanclerza Niemiec Olafa Scholza w sierpniu 2022 roku na Uniwersytecie Karola w Pradze - ocenia portal tygodnika „Spiegel”. Podobne opinie wyrażają media z całej Europy.
Od początku wojny na Ukrainie Polska - wraz z krajami bałtyckimi - okazała się najwierniejszym sojusznikiem Ukrainy - skomentował niemiecki tygodnik. „Gdy w pierwszych miesiącach wojny przywódcy w Berlinie i Paryżu sprawiali wrażenie sparaliżowanych, to Polska głośno podkreślała, że Zachód ma moralny obowiązek militarnego wspierania Ukraińców” - czytamy w artykule.
Szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki przedstawił na Uniwersytecie w Heidelbergu swoją wizję Europy i wyraźnie różni się ona od pomysłów rządzącej w Niemczech koalicji, ocenił „Spiegel”.
Portal dziennika „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zauważa, że polski premier odwołał się w swoim wystąpieniu do siły państw narodowych jako niezbędnych filarów Unii Europejskiej.
Brytyjski „Independent” zwraca uwagę na to, że premier Morawiecki twierdzi, iż Europa może być świadkiem rewolty, jeśli UE zamieni się w superpaństwo ignorujące różnice narodowe. Jak przypomina, Morawiecki porównał też Władimira Putina do przywódcy nazistowskich Niemiec Adolfa Hitlera przekonując, że Europa ma „obowiązek przeciwstawić się rosyjskiemu faszyzmowi”.
W sprawie przyszłości UE Morawiecki podkreślił, że odrzuca ideę europejskiego superpaństwa i wierzy w prymat państw narodowych, zaznacza węgierski dziennik „Magyar Nemzet”, przytaczając głównie te wypowiedzi polskiego premiera, które dotyczyły wizji rozwoju Unii Europejskiej.
Gazeta zwraca również uwagę na słowa polityka o wzrastających w ostatnich dekadach uprawnieniach Komisji Europejskiej, co jest krytykowane przez niektóre kraje członkowskie. Węgierski tygodnik „Mandiner” podkreśla, że według Morawieckiego Europa osiągnęła historyczny punkt zwrotny, który stworzył sytuację jeszcze bardziej niebezpieczną niż upadek komunizmu.
Rząd Polski popiera ideę Europy narodów - komentują z kolei hiszpańskie media. Zarówno publiczna rozgłośnia RNE, jak i telewizja TVE odnotowały, że w Heidelbergu przemawiał szef rządu Polski - kraju, który jest zdeterminowany wspierać zbrojnie Ukrainę. Przypomniały, że to właśnie dzięki zaangażowaniu rządu Morawieckiego zapadły decyzje dotyczące przekazania Ukrainie czołgów Leopard oraz myśliwców MiG-29.
TVE za główny punkt wystąpienia polskiego premiera w Heidelbergu uważa stwierdzenie o prymacie państw narodowych nad innymi modelami politycznymi, których nie da się zastąpić. Publiczna stacja odnotowała, że zdaniem Morawieckiego „inne systemy są utopijne lub złudne”.
Brukselski serwis Euractiv podkreśla, że przemówienie premiera Morawieckiego, wygłoszone w poniedziałek na Uniwersytecie w Heidelbergu, należy do serii programowych przemówień na temat przyszłości Europy; swoje wizje Wspólnoty wcześniej przedstawili prezydent Francji Macron i kanclerz Niemiec Scholz.
Euractiv zwraca uwagę, że w swoim wystąpieniu Morawiecki skrytykował Komisję Europejską, która niedawno ogłosiła, że pozwie Polskę za dwa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, kwestionujące - zdaniem KE - prymat zasady prawa unijnego.
W poniedziałek premier Morawiecki wygłosił na Uniwersytecie Ruprechta i Karola w niemieckim Heidelbergu wykład pt. „Europa w historycznym punkcie zwrotnym”.
Czytaj też: Tyle zapłacimy za ropę. Najnowsze notowania
pap, jb