Zbyt dużo regulacji? Premier ma odpowiedź
Ważne, aby wdrażać szybko regulacje, które zwiększą konkurencyjność rynku wewnętrznego - mówił w piątek w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak podkreślał, rynek wewnętrzny jest ważny dla polskich małych i średnich przedsiębiorców.
Przed drugim dniem szczytu Rady Europejskiej szef polskiego rządu poinformował, że w piątek europejscy liderzy skupią się na stabilności rynku finansowego, która jest potrzebna, by rynek wewnętrzny działał bez przeszkód.
Wczoraj była pierwsza dyskusja na temat rynku wewnętrznego. Dzisiaj dyskusja z szefową Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde” - przekazał Morawiecki.
Wskażę na kilka ryzyk, które niestety się zmaterializowały, o których rozmawialiśmy - ryzyko w sektorze bankowym, tak naprawdę bankructwo banku Credit Suisse i przejęcie jego” - mówił. Zapowiedział, że wskaże „również na ryzyka na rynku funduszy i związane z niektórymi instrumentami finansowymi”.
Dodał, że wszystko to po to, by rynek wewnętrzny rozwijał się stabilnie.
Dla nas rynek wewnętrzny jest ogromną wartością. Rynek wewnętrzny to możliwości eksportowe polskich małych i średnich przedsiębiorców. Właśnie ich los interesuje mnie najbardziej i wszystkie regulacje, które tutaj są robione, analizuję pod tym kątem” - powiedział Morawiecki.
Poinformował także, że za kilka dni w Polsce spotka się z komisarzem do spraw rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem, który jest także odpowiedzialny za rynek usług.
Znaczna część gospodarki przesuwa się w kierunku usług, a rynek usług różnego rodzaju od budowlanych przez informatyczne, turystyczne, nie jest jeszcze tak zintegrowany w Europie, jak rynek dóbr czy rynek kapitałowy, o którym dziś będziemy rozmawiali- powiedział premier.
Dodał, że to ważne, aby Polska „poszerzała granice swobód na jednolitym rynku w zakresie usług, ale jednocześnie inspirowała innych”.
I to robimy tutaj - żeby wdrażać szybko takie regulacje, które zwiększą konkurencyjność całego rynku wewnętrznego” - powiedział Morawiecki.
Czytaj też: Poczta Polska i jej nowy konkurent. Wyzwanie rzucił polski gigant informatyczny
pap, jb