Wzrost produkcji w branżach eksportowych
Wzrost produkcji notowały branże, które są zorientowane eksportowo – piszą ekonomiści PKO BP w komentarzu do kwietniowych danych GUS o produkcji przemysłowej.
„W kwietniu wzrost produkcji ciągle notowały branże zorientowane eksportowo, które zyskują na odblokowaniu łańcuchów wartości dodanej – motoryzacja, produkcja maszyn i urządzeń oraz urządzeń energetycznych. We wszystkich tych branżach tempo wzrostu produkcji było jednak słabsze niż w marcu, w szczególności motoryzacja wydaje się mieć już za sobą okres szybkiego odrabiania przestojów wynikających z braku komponentów” – czytamy w Makro Flash.
GUS poinformował, że w kwietniu tego roku produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 6,4 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem rok temu, kiedy to zanotowano wzrost o 12,4 proc. r/r. Natomiast w porównaniu z marcem tego roku spadła o 14,8 proc.
Jak zwracają uwagę analitycy banku, w opisywanym miesiącu najmocniej spadła produkcja dóbr związanych z energią (14,5 proc. r/r), dóbr konsumpcyjnych trwałych (spadek o 13,5 proc.), dóbr zaopatrzeniowych (-10,8 proc.), oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych (-5,3 proc.). Wzrost o 7,2 proc. zanotowała produkcja dóbr inwestycyjnych.
Jak podał GUS, według wstępnych danych w kwietniu (w stosunku do kwietnia minionego roku), spadek produkcji sprzedanej (w cenach stałych) odnotowano w 25 (spośród 34) działach przemysłu.
Czytaj także: Produkcja spadła w większości z branż. Ceny wzrosły
Ceny producentów w minionym miesiącu spadły w ujęciu miesięcznym o 0,7 proc., a wzrosły w ujęciu rocznym o 6,8 proc.
Czytaj także: W 2024 r. bazą do wyliczenia minimalnego wynagrodzenia będzie 3 600 zł
PKO BP/RB