NBP przedstawił prognozę wzrostu gospodarczego
Wzrost gospodarczy w tym roku ma wynieść 0,6 proc. – wynika z najnowszego Raportu o inflacji NBP. Według projekcji wzrost PKB w przyszłym roku wyniesie 2,4 proc. i 3,3 proc. w 2025 r. Jak zwracają uwagę autorzy raportu, w I kw. tego roku dynamika PKB wyniosła -0,3 proc. r/r (w porównaniu do 2,3 proc. r/r w IV kw. 2022 r.), „przy dalszym ograniczeniu popytu konsumpcyjnego i ujemnym wkładzie zmiany zapasów”.
„Jednocześnie nadal rosły inwestycje, a wkład eksportu netto do dynamiki PKB istotnie się zwiększył. Czynnikiem wspierającym aktywność inwestycyjną sektora przedsiębiorstw była relatywnie dobra sytuacja finansowa firm, pomimo jej pewnego pogorszenia w ostatnim czasie. Dostępne dane miesięczne wskazują na utrzymywanie się relatywnie niskiej dynamiki aktywności gospodarczej w II kw. br.” – czytamy w raporcie.
Według prognozy po czasie „silnej odbudowy aktywności gospodarczej, dynamika PKB w 2023 r. istotnie się obniży”.
„Krajowa koniunktura wciąż pozostaje pod wpływem silnych zaburzeń podażowych odzwierciedlonych w wysokim poziomie cen wielu surowców, dóbr i usług. Niekorzystne na aktywność gospodarczą oddziałuje również wyraźne spowolnienie wzrostu PKB w głównych gospodarkach rozwiniętych, a także materializujące się skutki dotychczasowych podwyżek stóp procentowych NBP. W latach 2024- 2025 oczekiwane jest przyspieszenie dynamiki PKB, choć na tle wieloletniej średniej dla polskiej gospodarki pozostanie ona niska” – piszą autorzy raportu.
Wzrost PKB według prognoz NBP:
I kw. 2023 r. -0,3%
II kw. 2023 r. – 0,1 proc.
III kw. 2023 r. 1,2 proc.
IV kw. 2023 r. 1,6 proc.
Według projekcji, popyt krajowy w 2023 r. spadnie o 1,9 proc. i wzrośnie w 2024 r. o 2,3 proc., a w 2025 r. o 4,3 proc.
„Negatywny wpływ wysokich cen na sytuację gospodarstw domowych, podmiotów wrażliwych i przedsiębiorstw jest łagodzony przez działania polityki fiskalnej. Kolejne instrumenty fiskalne, w tym podniesienie wysokości świadczenia wychowawczego (Program Rodzina 500 plus) z 500 zł do 800 zł z początkiem 2024 r., wprowadzenie na stałe czternastej emerytury oraz wsparcie przez państwo zakupu pierwszego mieszkania, tj. program „Bezpieczny Kredyt 2 proc.” będą oddziaływać pozytywnie na wzrost gospodarczy w latach 2024-2025. ” – piszą autorzy raportu.
Czytaj także: Co dalej z inflacją? Nowa projekcja NBP
rb