Banki zaostrzyły politykę kredytową
W III kw. tego roku banki – w większości segmentów - zaostrzyły politykę kredytową, a głównymi powodami takiej decyzji było pogorszenie jakości portfela kredytowego i gorsze perspektywy makroekonomiczne – wynika z ankiety przeprowadzonej przez NBP wśród przewodniczących komitetów kredytowych. Z zapowiedzi banków wynika, że zamierzają utrzymać dotychczasowe kryteria lub je zaostrzyć.
W opisywanym okresie banki nie zmieniły kryteriów udzielania kredytów dużym przedsiębiorstwom, a zaostrzyły je w stosunku do małych i średnich firm.
„Jednocześnie banki zwiększyły wymagania dotyczące zabezpieczenia spłaty kredytu. Spadek zapotrzebowania na finansowanie inwestycji i zaostrzenie kryteriów udzielania kredytów osłabiły popyt w większości segmentów rynku kredytów dla przedsiębiorstw. Nieznacznie wzrosło jedynie zapotrzebowanie na krótkoterminowe kredyty dla dużych przedsiębiorstw” – poinformował NBP.
Wraz ze zmianami polityki kredytowej, spadł popyt na większość rodzajów kredytów, z wyjątkiem kredytów mieszkaniowych i krótkoterminowych kredytów dla dużych przedsiębiorstw.
Jak informuje bank centralny, z ankiety wynika, że banki kontynuowały zacieśnianie kryteriów udzielania kredytów mieszkaniowych m.in. z powodu pogorszenia się perspektyw makroekonomicznych i jakości portfela tych kredytów oraz przez politykę pieniężną NBP. Jednocześnie zaobserwowały wzrost popytu na kredyt mieszkaniowy, a to z powodu uruchomienia programu Bezpieczny Kredyt 2 proc.
„W opinii banków dalsze zaostrzanie polityki kredytowej w III kwartale 2023 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało z pogorszenia się jakości portfela kredytowego i perspektyw makroekonomicznych. Banki zmieniły niektóre warunki udzielania kredytów, w tym podwyższyły marże na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale również złagodziły wymagania co do zabezpieczenia spłaty kredytu” – czytamy w komunikacie NBP.
Zgodnie z zapowiedziami banków w IV kwartale tego roku zamierzają one utrzymać dotychczasowe kryteria dla przedsiębiorstw i zaostrzyć je w przypadku kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych. Spodziewają się także wzrostu popytu na kredyty wśród dużych firm i na kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne, przy jednoczesnym spadku popytu na kredyty dla MSP.
Czytaj także: Prezydent podjął decyzje. Wieczorem orędzie
rb