Gospodarka przyspieszy także przez obniżającą się inflację
Wzrost gospodarczy wyniesie 4 proc. w 2024 r. i 3,5 proc. w 2025 r. - wynika z analiz Biura Maklerskiego BNP Paribas. Według nich, warunki do pierwszej obniżki stóp procentowych pojawią się dopiero w IV kw. 2024 r.
„Jeśli chodzi o Polskę, nasz dołek koniunkturalny zaliczyliśmy na przełomie drugiego i trzeciego kwartału ubiegłego roku i już pod koniec pod koniec 2023 roku widzieliśmy dodatnio dynamikę PKB. Jesteśmy przekonani, że ta dodatnia dynamika utrzyma się również w roku 2024” - powiedział Jerzy Nikorowski, dyrektor BM BNP Paribas.
„Prognozujemy wyjście ze spowolnienie gospodarki z poziomu dynamiki PKB bliskiego 0 proc. do poziomu 4 proc. Nie zakładamy, że to się odbędzie sposób liniowy, bez żadnych zakłóceń. Prawdopodobnie to będzie raczej sinusoida, bądź taki wykres rosnącego PKB zakłócany spadkami i trend zdecydowanie powinien nam sprzyjać” - dodał.
Jego zdaniem, wzrost gospodarczy przyspieszy m.in. ze względu na obniżającą się inflację, co oznacza niższy koszt pieniądza.
„Wszystkie największe gospodarki świata: Stany Zjednoczone, strefa euro, Wielka Brytania, Japonia miały koszt pieniądza ustawiony relatywnie wysoko, a Polsce mieliśmy go ustawiony nawet bardzo wysoko, a to czynnik, który spowodował, że koniunktura dynamiki gospodarczej została nieco zduszona” - dodał.
Podkreślił, że poziom inflacji będzie zależał w znacznym stopniu od decyzji politycznych, takich jak utrzymanie zerowej stawki VAT na żywność czy odmrożenie cen energii. Analitycy BM BNP Paribas zakładają przywrócenie 5 proc. VAT na żywność od kwietnia i uwolnienie cen prądu dla gospodarstw domowych od lipca i prognozują inflację na poziomie 6 proc. w tym roku i 4 proc. w przyszłym.
BM BNP Paribas oczekuje utrzymania obecnego poziomu stóp procentowych (5,75 proc. w przypadku stopy referencyjnej) przez większą część roku. Ich zdaniem, dopiero w IV kw. 2024 r pojawią się warunki do pierwszych obniżek stóp procentowych. W perspektywie końca 2025 r. oczekują spadku głównej stopy do 4 proc.
Czytaj także: O zmianie stóp procentowych zadecyduje marcowa projekcja inflacyjna
ISBnews