Szwecja w NATO. Pokaz siły nad Sztokholmem
Dwa amerykańskie bombowce, B-1B Lancer oraz B-52 Stratofortress, eskortowane przez dwa szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen przeleciały w środę na niskiej wysokości nad Sztokholmem i Uppsalą w ramach szkolenia.
„Ćwiczymy z Amerykanami, aby zapewnić bezpieczeństwo, pokazać, że potrafimy wspólnie chronić szwedzkie terytorium” - podkreśliła rzeczniczka szwedzkich sił powietrznych Louise Levin.
Jak dodała Levin, zwykle tego rodzaju przeloty ćwiczebne odbywają się na ogół na wyższych wysokościach, około 9 tys. metrów nad ziemią. Tym razem samoloty zeszły do 900 metrów. „Chcieliśmy pokazać ludziom naszą pracę” - zaznaczyła.
Na zapowiedziany wcześniej przez szwedzkie wojsko przelot mieszkańcy Sztokholmu oczekiwali z aparatami fotograficznymi i telefonami na balkonach, tarasach i punktach widokowych. „Chciałem zrobić pamiątkowe zdjęcie w chwili wejścia Szwecji do NATO” - powiedział PAP Martin, który ustawił się na moście w dzielnicy Skanstull.
»» O lotnictwie wojskowym czytaj tutaj:
Ale jatka! Ukraińcy koszą rosyjskie bombowce
Rosjanie znokautowani. Ich rozpoznanie z powietrza leży
Samoloty nadleciały z południa, przeleciały przez centrum Sztokholmu nad parlamentem i Zamkiem Królewskim, a następnie przeleciały nad Uppsalą, aby dołączyć do rozpoczętych w poniedziałek ćwiczeń wojskowych NATO i Szwecji na północy Skandynawii pod nazwą Nordic Response.
Szwecja w NATO lada chwila
Szwecja stanie się pełnoprawnym 32. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego w czwartek lub piątek - podają szwedzkie media. Jeszcze w środę do USA udają się premier Ulf Kristersson oraz szef dyplomacji Tobias Billstroem.
Według źródeł gazety „Dagens Nyheter” oraz telewizji publicznej SVT w czwartek w Waszyngtonie oczekiwane jest nadejście dokumentu ratyfikacyjnego z Węgier. Wówczas, w obecności członków szwedzkiego rządu, może zostać zakończona procedura wejścia Szwecji do NATO. Oznaczać to będzie m.in., że terytorium kraju zostanie objęte gwarancją artykułu 5. traktatu waszyngtońskiego, mówiącego o solidarnej obronie sojuszników.
O podróży Kristerssona i Billstroema do Waszyngtonu poinformowała w środę na chwilę przed ich wylotem kancelaria rządu w Sztokholmie. Jak napisano w komunikacie, politycy mają spotkać się z przedstawicielami amerykańskiej administracji oraz Kongresu.
Natomiast na poniedziałek planowana jest uroczystość wciągnięcia szwedzkiej flagi na maszt przed kwaterą główną NATO w Brukseli. W ceremonii weźmie udział m.in. Kristerssona oraz sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP), sek
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj: