Piątka z plusem. Lewica zadowolona ze swoich rządów
100 dni rządu to dobry czas dla Polski, czas, w którym Lewica zmienia Polskę. Dotrzymujemy słowa i załatwiamy małe i duże sprawy – zapewniali politycy Lewicy na konferencji w Sejmie.
W piątek mija 100 dni rządu Donalda Tuska, który współtworzy Lewica. Z tej okazji jej politycy postanowili pochwalić się dokonaniami.
Czarzasty: jesteśmy stały elementem
Wicemarszałek Sejmu, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty podkreślił, że wszystkie cztery ugrupowania wchodzące w skład rządu pokazały, że jest on skonsolidowany.
Jesteśmy stałym elementem - jako Lewica - tego rządu i zrobimy wszystko, aby normalnie funkcjonował dalej dla Polski” – podkreślił Czarzasty.
Wicemarszałek nie chciał recenzować tzw. stu konkretów, bo – jak zaznaczył - „to jest program Platformy Obywatelskiej”.
Nas z rządem łączy umowa koalicyjna - powiedział Czarzasty.
Gawkowski: dotrzymujemy słowa
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podkreślał, że w ciągu 100 dni Lewicy udało się zrealizować (albo są w trakcie realizacji) 50 spraw z takich obszarów, jak polityka społeczna, zagraniczna, infrastruktura, technologia, cyfryzacja, nauka, edukacja szkolna, edukacja ponadpodstawowa. Sprawy te Lewica obiecała w kampanii wyborczej.
W takim głębokim przekonaniu nas wszystkich, to należy się piątka z plusem za te 100 dni rządu, bo mocny udział Lewicy w tym rządzie daje podstawy do tego, żebyśmy mogli powiedzieć, że spełniamy obietnice i dotrzymujemy słowa - oświadczył Gawkowski.
Gawkowski podkreślał m. in, znaczenie ogólnopolskiego programu „Cyberbezpieczny Samorząd”.
1,5 mld złotych dla ponad 2,5 tys. instytucji samorządowych, to szansa na to, że chronione są nasze dane, że mamy odpowiednie systemy zabezpieczeń, że polska lokalna od strony cyfryzacji też się zmienia” - podkreślił wicepremier.
»» O innych podsumowaniach 100 dni rządu Tuska czytaj tutaj:
PiS: Co wyszło Tuskowi ze 100 konkretów? 100 kłamstw
Konfederacja: 100 dni to czas kłamstw
Praca, nauka, prawa kobiet
Szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreślała, że jako Lewica „walczyliśmy o to, żeby w umowie koalicyjnej znalazły się 20-procentowe podwyżki dla sfery budżetowej”.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek jako sukces wymienił przywracanie dialogu ze środowiskiem akademickim, a także przeznaczenie 200 mln zł na Narodowe Centrum Nauki, 180 mln dla Polskiej Akademii Nauk, a także 222 mln na stypendia dla studentów w roku 2024 i 30 proc. podwyżki dla całej kadry akademickiej.
Minister ds. równości Katarzyna Kotula zaś obiecała nadal upominać się o prawa kobiet.
Edyta Roś (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Święta trochę droższe. Za co zapłacimy więcej?
Złe wieści dla kierowców. Oto niemiła niespodzianka