Koncerny zbrojeniowe mile widziane na Litwie
Dogodne warunki dla dużych firm zbrojeniowych - lokalnych i zachodnich - stworzył litewski Sejm, nowelizując szereg przepisów. Chodzi głównie o przyspieszenie i ułatwienie budowy na Litwie fabryki amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm przez niemiecki koncern Rheinmetall.
Przed tygodniem przedstawiciele rządu Litwy i koncernu zbrojeniowego Rheinmetall podpisali w Wilnie list intencyjny w sprawie budowy tej fabryki i rozpoczynają negocjacje w sprawie umowy inwestycyjnej.
Niemcy wybudują na Litwie potężną fabrykę amunicji
Budowa fabryki ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. To ma być jedna z największych inwestycji w historii Litwy.
Litwa jest prawdopodobnie najbardziej przyjaznym krajem w Europie dla dużych inwestycji w obronność i bezpieczeństwo - oceniła minister gospodarki i innowacji Auszrine Armonaite.
Według niej dzięki zmienionemu prawu procedury biurokratyczne na Litwie stają się „krótsze i bardziej przyjazne dla użytkownika”.
Czasami szybko działający aparat państwowy, zminimalizowana biurokracja, rozwiązania cyfrowe są ważniejsze dla inwestorów niż jakiekolwiek dotacje, pożyczki lub gwarancje państwowe czy inne instrumenty finansowe – podkreśliła Auszrine Armonaite.
Nowelizację ustaw o inwestycjach, o gruntach oraz planowaniu przestrzennym i budownictwie poparło 118 posłów w 141-osobowym parlamencie.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Bruksela odstąpi od podatku od aut spalinowych? Co w zamian?
Ukraina nie odpuści. Czeka nas czołowe zderzenie