Brytyjczycy chcą mieć własny pocisk hipersoniczny
Wielka Brytania planuje do 2030 roku wyposażyć swoje siły zbrojne w hipersoniczny pocisk manewrujący własnej konstrukcji po to, aby dogonić Rosję i Chiny - napisał niedzielny „The Sunday Telegraph”.
Ministerstwo obrony ma nalegać, aby nowa broń została zaprojektowana i zbudowana w całości w Wielkiej Brytanii.
Niezwykły projekt
Jak zauważa gazeta projekt hipersonicznych pocisków manewrujących jest pod tym względem niezwykły, bo większość programów rakietowych jest realizowana w ramach międzynarodowej współpracy między Wielką Brytanią a co najmniej jednym sojusznikiem.
Według „The Sunday Telegraph” rząd Rishiego Sunaka z tego powodu w ciągu najbliższych sześciu lat zwiększy budżet obronny o 75 miliardów funtów.
Ten typ uzbrojenia ma trafić do brytyjskiej armii do 2030 roku, choć uważa się, że plany są wciąż na wczesnym etapie i nie podjęto jeszcze decyzji, czy pociski będą wystrzeliwane z lądu, morza czy powietrza.
Szybsze od dźwięku
Jedną z opcji jest umieszczanie ich na myśliwcach takich jak Typhoon lub F-35; miałyby one krótszy zasięg i mniejszy ładunek niż większe pociski wystrzeliwane z ziemi. Broń mogłaby również zostać wystrzelona z jednego z brytyjskich okrętów wojennych.
Jak wyjaśnia gazeta, pociski hipersoniczne mogą osiągać prędkość prawie 6000 km/godz., czyli ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku. Broń balistyczna może również osiągać prędkości hipersoniczne, ale ma zazwyczaj ustalone tory lotu, podczas gdy tor lotu broni hipersonicznej może zostać zmieniony po wystrzeleniu, co czyni ją trudną do zniszczenia.
Rosja, Chiny i…
Obecnie jednymi krajami, które twierdzą, że dysponują pociskami hipersonicznymi, pozostają Chiny i Rosja, choć część zachodnich ekspertów powątpiewa w to, czy rosyjska broń to faktycznie pociski hipersoniczne.
Stany Zjednoczone przeprowadziły już udane testy hipersonicznego pocisku manewrującego i mają nadzieję, że trafią one do armii już w przyszłym roku.
PAP/bz
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
KPO w poślizgu. Tusk zarządza potężne zmiany
Ile zarabiał Daniel Obajtek? Orlen ujawnia