Tusk rozda więcej swoim! "Jest projekt"
W projekcie noweli ustawy o Radzie Ministrów, który wprowadza m.in. zmiany dotyczące uczestnictwa przedstawiciela prezydenta w posiedzeniach Rady Ministrów, zawarto również przepisy stwarzające możliwość przyznania wynagrodzenia członkom organów pomocniczych rządu lub premiera - wynika ze strony RCL.
Projekt nowelizacji ustawy o Radzie Ministrów, za który odpowiedzialny jest szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek, trafił do wykazu prac legislacyjnych rządu na początku września. W środę całość projektu została opublikowana na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Zasłaniają się prezydentem…
Według projektodawców, jednym z celów nowelizacji jest „uporządkowanie zagadnień” związanych z udziałem przedstawiciela prezydenta w rządowym procesie legislacyjnym. W projekcie zniesiono obowiązek udziału przedstawiciela prezydenta w posiedzeniach rządu dotyczących bezpieczeństwa i obronności, zastępując go możliwością zaproszenia przedstawiciela przez premiera. Projekt uchyla również przepis, zgodnie z którym przedstawiciel prezydenta bierze udział w posiedzeniu stałego komitetu lub komitetu Rady Ministrów, na którym rozpatrywane są takie sprawy. Jak wskazano, możliwość udziału przedstawicieli różnych organów, w tym przedstawiciela prezydenta, wynika już ze stosownych przepisów tworzących określony rodzaj komitetu.
…by dać swoim?
Z pełnej wersji projektu opublikowanej na RCL wynika, że przepisy mają również na celu stworzenie możliwości przyznania wynagrodzenia osobom wchodzącym w skład organów pomocniczych rządu lub premiera. Zgodnie z ustawą o RM, organy pomocnicze rządu lub premiera to m.in.: stałe komitety lub komitety, które służą inicjowaniu, przygotowaniu i uzgadnianiu rozstrzygnięć lub stanowisk rządu lub premiera, komitety do rozpatrywania określonych spraw oraz rady i zespoły opiniodawcze lub doradcze.
Pozyskanie ekspertów, którzy zechcą współpracować w ramach organów pomocniczych bywa niejednokrotnie utrudnione z uwagi na brak rekompensaty finansowej. Proponuje się zatem wyposażenie Prezesa Rady Ministrów w fakultatywną kompetencję do przyznania wynagrodzenia za udział w posiedzeniach lub za sporządzenie opinii lub ekspertyzy.
Dla kogo pieniądze?
Wynagrodzenie nie będzie przysługiwało osobom wchodzącym w skład organów pomocniczych i jednocześnie zatrudnionym w urzędach obsługujących organy administracji rządowej lub innych organach państwowych. Zgodnie z propozycją zawartą w projekcie ustawy, wysokość przyznanego wynagrodzenia nie może przekroczyć wynagrodzenia sekretarza stanu w administracji rządowej.
Tusk zamiesza też w samorządach
Projekt noweli wprowadza też m.in. zmiany w ustawie o samorządzie, zgodnie z którymi w przypadku wygaśnięcia mandatu wójta przed upływem kadencji jego funkcję - do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego wójta - pełni osoba wyznaczona przez premiera. Znosi również kadencyjności Rady Legislacyjnej wydającej opinie dotyczące projektów dokumentów rządowych oraz przenosi obowiązek prowadzenia wykazów prac legislacyjnych z ustawy z 2005 r. o działalności lobbingowej do ustawy z 1996 r. o Radzie Ministrów.
PAP/ as/
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje.
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Skarbówka masowo prześwietla nasze przelewy i kredyty!
Niemiec zastąpi Polaka w fotelu prezesa handlowego giganta
Wybór PKP: kolej na Berlin! „Razem z Deutsche Bahn”
»» O niekonwencjonalnych sposobach pozyskiwania i inwestowania w złoto opowiada red. Grzegorz Szafraniec na antenie telewizji wPolsce24 – oglądaj tutaj: