Informacje

www.sxc.hu
www.sxc.hu

Będzie czterodniowy tydzień pracy

Zespół wGospodarce

Zespół wGospodarce

Portal informacji i opinii o stanie gospodarki

  • Opublikowano: 10 lipca 2014, 10:12

  • Powiększ tekst

Czterodniowy? To jakiś absurd! niekoniecznie. Słynący z dążenia do efektywności Google chce skrócenia tygodnia pracy do czterech dni.

Dłuższa praca nie zawsze przekłada się na wymierne efekty. Wręcz przeciwnie, wyniki badań OECD wskazują wyraźny związek między krótszym czasem spędzanym w biurze, a lepszymi wynikami. Choć Grecy pracują ponad 2 tys. godzin rocznie, a Niemcy tylko 1,4 tys., to ci pierwsi są aż o 70 proc. mniej efektywni. Co jakiś czas pojawią się nowe pomysły i rozwiązania dotyczące zmiany wymiaru pracy. Założyciele Google mówią nawet o wprowadzeniu czterodniowego tygodnia pracy.

Jak podkreślają szefowie Google pomysł miał wyjść z inicjatywy samych pracowników, jednak nie dlatego, że chcą mniej pracować.

Gdy pytam, kto chciałby mieć dłuższy urlop lub czterodniowy tydzień pracy, ręce podnosi 100 proc. zgromadzonych na sali. Większość ludzi lubi pracować, ale też chce mieć czas dla siebie i rodziny. I jako pracodawcy musimy im to zapewnić.

Tymczasem w kilku państwach - także europejskich - czas pracy już jest skracany.

Szczególnie możemy pozazdrościć urzędnikom z Göteborga, którym dzień pracy został skrócony z 7 do 6 godzin. Jak pisze brytyjski dziennik „The Telegraph”, ma to pozwolić na oszczędności związane ze zwiększeniem wydajności pracy. Zastępca burmistrza Göteborga, Mats Pilchem, przyznał na łamach "The Local Sweden”, że pomysłodawcy tej zmiany liczą na spadek zwolnień chorobowych oraz poprawę kondycji psychicznej i fizycznej pracowników.

A jak to wygląda w Polsce? Opisuje OPZZ.

Polacy już teraz należą do najbardziej zapracowanych społeczeństw w Unii Europejskiej. Według danych OECD Niemcy pracują rocznie 1413 godzin, Francuzi 1476, Austriacy 1600, Hiszpanie 1690, Japończycy 1728, Czesi 1774, Amerykanie 1787. Polscy pracownicy pracują zaś aż 1937 godzin rocznie, czyli najwięcej ze wszystkich badanych krajów.

To jak? Chcemy pracować krócej? Mieć więcej urlopów? A może krótszy tydzień pracy? Jak Państwo oceniają?

finanse.wp/ as/

Powiązane tematy

Zapraszamy do komentowania artykułów w mediach społecznościowych