AKTUALIZACJA
Z inflacją gorzej i gorzej. W listopadzie 4,7 proc.
Inflacja konsumencka wyniosła 4,7 proc. w ujęciu rocznym w listopadzie 2024 r., podał Główny Urząd Statystyczny. W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc.
„Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2024 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku wzrosły o 4,7 proc. (przy wzroście cen usług - o 7,2 proc. i towarów - o 3,8 proc.). W stosunku do poprzedniego miesiąca ceny towarów i usług wzrosły o 0,5 proc. (w tym towarów - o 0,5 proc. i usług - o 0,3 proc.)” - czytamy w komunikacie.
Ceny żywności, transportu i łączności podbijają wskaźnik wzrostu cen
W listopadzie br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie żywności (o 0,8 proc.), transportu (o 1,6 proc.), łączności (o 1,8 proc.) oraz mieszkania (o 0,2 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,20 pkt proc., 0,13 pkt proc., 0,08 pkt proc. i 0,05 pkt proc. Niższe ceny w zakresie m.in rekreacji i kultury (o 0,3 proc.) obniżyły wskaźnik o 0,02 pkt proc., podano także.
„W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku wyższe ceny w zakresie m. in. mieszkania (o 8,1 proc.), żywności (o 4,8 proc.), restauracji i hoteli (o 7 proc.), rekreacji i kultury (o 6,1 proc.) oraz zdrowia (o 5,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 2,06 pkt proc., 1,21 pkt proc., 0,4 pkt proc., 0,38 pkt proc i 0,28 pkt proc. Niższe ceny w zakresie transportu (o 4,1 proc.) oraz odzieży i obuwia (o 1,4 proc.) obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,38 pkt proc. i 0,06 pkt proc.” - czytamy dalej.
Ostateczny odczyt wyższy od „szybkiego” odczytu i konsensusu analityków
Konsensus rynkowy wyniósł w w październiku 4,6 proc. r/r, w ujęciu miesięcznym: 0,4 proc.
Wcześniej w szybkim szacunku danych GUS podał, że inflacja wyniosła 4,6 proc w ujęciu rocznym w listopadzie br. (wobec 5 proc. r/r w w październiku).
Listopadowa inflacja pokazuje, że główne czynniki wzrostu cen są związane z segmentami usług i mieszkalnictwa, które nadal rosną znacznie szybciej niż ceny towarów. Jednocześnie spadek inflacji w ujęciu rocznym wynika przede wszystkim z efektu bazy porównawczej, związanej z ubiegłorocznym wzrostem cen paliw po wyborach parlamentarnych – skomentował dane GUS Andrzej Gwiżdż, analityk platformy inwestycyjnej Portu.
Prognozy wskazują, że inflacja osiągnie szczyt na poziomie około 5,3 proc. pod koniec I kwartału 2025 roku, a następnie zacznie stopniowo spadać. Kluczowe znaczenie dla dalszego kształtowania się inflacji będzie miało przedłużenie zamrożenia cen energii w 2025 roku, które powinno ograniczyć presję inflacyjną i utrzymać wskaźnik w okolicach 5 proc., zamiast zbliżania się do 6 proc. – wskazuje analityk platformy inwestycyjnej Portu.
ISBnews, sek
»» Odwiedź wgospodarce.pl na GOOGLE NEWS, aby codziennie śledzić aktualne informacje
»» O bieżących wydarzeniach w gospodarce i finansach czytaj tutaj:
Czy Tusk zatopi i tę branżę? Będzie 12 mld zł strat!
Mercosur-euforia w niemieckim przemyśle
Były prezes Alior Banku w nowej roli
»»Daniel Obajtek: Rezygnacja Orlenu z projektu Olefiny III to skandal na miarę rezygnacji z CPK - oglądaj na antenie telewizji wPolsce24