Polacy nie chcą konsumować. Czy czują nadchodzący kryzys?
W lipcu nastroje konsumenckie, oceniane na podstawie wskaźników syntetycznych, pogorszyły się w stosunku do czerwca - wynika z opublikowanych w czwartek badań GUS. Dodano, że w porównaniu z lipcem 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 10,2 pkt proc.
Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, spadł o 1,7 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca i ukształtował się na poziomie -17,1.
"Spośród składowych wskaźnika największy spadek odnotowano dla ocen obecnej sytuacji ekonomicznej kraju i przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego (spadek odpowiednio o 4,2 i 2,9 pkt proc). Poprawiła się jedynie ocena dotycząca obecnego dokonywania ważnych zakupów (wzrost o 1,0 pkt proc.)" - napisano w komentarzu.
W porównaniu z lipcem 2013 r. obecna wartość BWUK jest wyższa o 10,2 pkt proc.
Badanie wskazuje, że wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej (WWUK), syntetycznie opisujący oczekiwane w najbliższych miesiącach tendencje konsumpcji indywidualnej spadł o 2,4 pkt proc. i ukształtował się na poziomie -21,2.
"Na obniżenie wartości wskaźnika wpłynęły wszystkie jego składowe, a zwłaszcza oceny dotyczące przyszłego oszczędzania pieniędzy (spadek o 5,1 pkt proc.) i w nieco mniejszym stopniu oceny dotyczące przyszłej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego i przyszłej sytuacji gospodarczej kraju (spadek odpowiednio o 2,9 i 1,8 pkt proc.)" - dodano.
W lipcu br. WWUK osiągnął wartość o 11,2 pkt proc. wyższą, niż w analogicznym miesiącu 2013 r.
(PAP)